YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dink soruşturmasında flaş gelişme
Dink soruşturmasında flaş gelişme
17 Aralık 2015 20:51
Dink iddianamesi 'idari işlem' için İçişleri Bakanlığı'ndaHrant Dink cinayetinde kamu görevlileri hakkında hazırlanan iddianame, idari işlem yapılması istemiyle İçişleri Bakanlığı'na gönderildi.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesinde ihmalleri olduğu iddiasıyla 26 kamu görevlisi hakkında hazırlanan iddianame İçişleri Bakanlığı'na gönderildi. Soruşturma savcısı Gökalp Kökçü, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu gereği iddianamede adı geçen şüpheliler hakkında idari işlem başlatılması için İçişleri Bakanlığı'na başvurdu. 

Yasa gereği iddianamenin bir örneğini İçişleri Bakanlığı'na gönderen Savcı Kökçü’nün kamu görevlileri ile ilgili idari işlem yapılmasını talep ettiği öğrenildi. İddianamenin bir örneğinin ise savcılık tarafından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı bünyesinde yürütülen FETÖ/PYD (Fethullahçı Terör Örgütü/ Paralel Devlet Yapılanması) çatı soruşturmasını yapan Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosu’na gönderildiği kaydedildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, eski Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek, dönemin İstihbarat Daire Başkanlığı Personel Şube Müdürü Coşgun Çakar ve eski İstihbarat Daire Başkanlığı C Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer'in "tasarlayarak kasten öldürmek" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılması istenmişti. 

Dönemin Trabzon İstihbarat Şube Müdürü olan Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı Engin Dinç ve eski İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ahmet İlhan Güler hakkında ise "kasten öldürmenin ihmali davranışla işlenmesi, görevi kötüye kullanma" suçlarından 15 yıl 6'şar aydan 22'şer yıla hapis cezası istenen iddianamede, dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ve eski İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun hakkında "görevi kötüye kullanma" suçundan 6'şar aydan 2'şer yıla kadar hapis cezası öngörülmüştü. İddianamede, diğer sanıklar hakkında benzer suçlardan çeşitli oranlarda hapis cezaları talep edilmişti.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler