YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dink davasında yeni gelişme...
Dink davasında yeni gelişme...
05 Aralık 2011 12:39
Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni iken öldürülen Hrant Dink'le ilgili, 2'si tutuklu 19 sanık hakkında açılan davanın 22. duruşması başladı...

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanıklar Erhan Tuncel ve Yasin Hayal katıldı. Davanın tutuksuz sanıkları ise duruşmaya gelmedi.

Duruşmada, celse arasında gelen evraklar okundu. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığının istenilen evrakları gönderdiği bildirildi. Duruşma, müdahil avukatlarından Fethiye Çetin'in esas hakkındaki görüşünü açıklamasıyla sürüyor.

Duruşma öncesinde, Beşiktaş'taki Barbaros Parkı'nda toplanan ve kendilerine ''Hrant'ın arkadaşları'' adını veren grup, İstanbul Adliyesine kadar yürüdü.

Burada gazeteci Banu Güven tarafından grup adına okunan basın açıklamasında, Dink'in öldürülmesinin üzerinden 4 yıl 10 ay geçtiği ve adına ortada kötü niyet gösterisi olduğu öne sürüldü.

Açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

''Hrant'ı öldürtmeye karar verenleri nerede aramalıyız  Elebaşı konumundaki sanıkları, Trabzon Mc Donald's'ı bombalamasından itibaren avucunun içine almış emniyette mi  Cinayet ihbarını hasır altı eden, kullanılacak silahın özelliklerini henüz cinayet işlenmeden bilen jandarmada mı, yoksa hepsinin üzerindeki bir yerlerde mi  Cinayetin işleneceğini bildiği ortaya çıkmış resmi görevliler, bırakın yargılanmayı her türlü soruşturmadan korundu, yetmedi terfi aldı. Bunlar hakkında pek sınırlı soruşturmalar yapıldı, dava açıldı ama sanki bunların cinayet davasıyla ilgisi yokmuş gibi davranıldı.''

Açıklamada, Dink cinayetinin aydınlatılmasını istemeyen birilerinin olduğu ve bunların gücünün adaletin yolunu bugüne kadar tıkamaya yettiği öne sürüldü. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler