YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dink davasında tanık skandalı
Hrank Dink'in öldürülmesine ilişkin 5'i tutuklu 20 sanık hakkında açılan davanın 12. duruşmasında, gizli tanık skandalı yaşandı.
Dink davasında tanık skandalı
08 Şubat 2010 / 19:50 Güncelleme: 08 Şubat 2010 / 20:04

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin 5'i tutuklu 20 sanık hakkında açılan davanın 12. duruşmasında, Dink ailesinin avukatları, dinlenen 3 tanıkla ilgili suç duyurusunda bulunulması ve 2 tanığın da tutuklanmasını talep etti.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinde, ara verilmesinin ardından tekrar başlayan duruşmada, müdahil avukatlardan Hakan Karadağ'ın talebi üzerine, Dink cinayetinin meydana geldiği Agos Gazetesi'nin bulunduğu sokaktaki bir banka ve mağazanın güvenlik kameralarına yansıyan olay günündeki görüntüler, projektörle heyete izlettirildi.

Avukat Karadağ, görüntülerde görünen beyaz gömlekli ve siyah ceketli şüpheli bir şahsa dikkat çekerek, telefonla konuşan ve şüpheli hareketleri olan şahsın, Hrant Dink'in öldürülmeden önce bankaya girdiği sırada oradan uzaklaştığını, Samast'ın kaçtığı tarafı işaret ettikten sonra inşaata girerek kaybolduğunu söyledi.

Karadağ, bu kişinin kimliğinin tespit edilerek, baz istasyonu kayıtlarının mahkemeye gönderilmesini talep etti.

Duruşmada, tanıklar Turan Meral, Kaan Gerçek ve Orhan Özbaş, tek tek duruşma salonuna çağrılarak ifade verdi.

Tanıklardan Turan Meral, ''Bayrampaşa'daki Adapark'a giderek, Samast ile tanıştıklarını ve birlikte arabayla gezdiklerini'' söyleyerek, daha sonra birlikte Eyüp'te sahilde oturduklarını, Gazi Mahallesi'ne gittiklerini ve akşam olunca da Ogün Samast'ı dayısına bırakıp eve döndüklerini aktardı.

Tanık Meral, müdahil avukatlarının sorusu üzerine, Ogün Samast'ın herhangi birini öldüreceğini kendisine söylemediğini ve onun silah da göstermediğini ifade etti.

Mahkeme Başkanı Erkan Canak'ın, ''Daha önce savcılığa verdiğin ifadede tam tersini söylemişsin'' diye uyarması üzerine de Meral, ''İnsan içinde bir korku olur. Onu anlatamazsın. Ben hala tedirginlik içindeyim. Eski beyanlarımı kabul etmiyorum'' dedi.


-TANIKLARIN YERLERİ TARTIŞMASI-


Tanık Meral'in, ifadesi alındıktan sonra yerine oturması sırasında, Hrant Dink ailesinin avukatlarından Kezban Hatemi, mahkemeye gelen tanıkların duruşma başlarken sanıkların arasında oturtulduklarını ve sanıklarla tanıkların birbirleriyle ''güzel güzel'' konuştuklarını iddia etti.

Mahkeme Başkanı Canak da duruşma başında tanıkların sanıkların yanında oturmasına izin veren jandarma görevlilerine kızdı.

Müdahil avukatlardan Şiar Rişvanoğlu söz alarak, davanın hassasiyetinin göz önüne alınarak, tanıkları sanıkların yanında oturtan güvenlik görevlileri hakkında, dikkatsizlikleri nedeniyle suç duyurusunda bulunulmasını talep etti.

Mahkeme başkanı Canak ile avukat Rişvanoğlu arasında, ses kaydı nedeniyle kısa süreli bir tartışma yaşandığı sırada, yeniden söz alan avukat Kezban Hatemi, duruşma salonundaki yetersizlikle ilgili, ''İnsanlık dışı bir ortamdayız'' dedi. Başkan Canak da duruşma salonun da kendilerinin de aynı sıkıntıları yaşadıklarını belirterek, ''Bu duruşma için çok çalışmama rağmen sağlıklı bir yer bulamadım. Duruşma salonunda görüntülü ve sesli tesisatın kurulmasında da en çok ben uğraştım'' diye konuştu.


-TANIK ORHAN ÖZBAŞ-


Duruşmada ikinci olarak dinlenen tanıklardan Orhan Özbaş, Ogün Samast ile olaydan 9 ay önce internetteki bir okey sitesinde tanıştıklarını, İstanbul'a geldiğini, Adapark'a gidip onu aldıklarını ve ilk kez orada tanıştıklarını belirterek, Samast'ın arabada Hrant Dink'in resmini gösterdiğini ve ''Onu vuracağım'' dediğini söyledi.

Samast'ı bu sözlerinden dolayı önemsemediğini ve şaka zannettiğini söyleyen Özbaş, ertesi gün Hrant Dink'in vurulduğunu öğrendiğinde vuranın Ogün Samast olduğunu anladığını ve babasının telkiniyle kimseye bu durumu anlatmadığını kaydetti. Özbaş, Samast'ın cinayetten sonra kendisini arayarak ''o adamı vurdum'' dediğini de söyledi.

Cinayetten 1 gün önce Adapark'ta buluşmak için arkadaşı Turan Meral'i de kendisinin çağırdığını belirten Özbaş, Mahkeme Başkanı Canak'ın, ''Cinayetten sonra seni neden arıyor'' sorusuna da, ''Arkadaşız diye aradı. Benden bir şey istemedi'' şeklinde cevap verdi.

Diğer tanık Kaan Gerçek ile de görüşüp cinayetin olduğunu ona söylediğini ifade eden Özbaş, soru üzerine, Samast'ı otogarda karşılamadığını ve Samast'ı korktuğu için ihbar etmediğini söyledi. Mahkeme Başkanı Canak'ın, duruşma salonunda bulunan ve cinayette kullanılan silahı göstererek, ''Gördüğün silah bu muydu?'' sorusu üzerine de Özbaş, ''Ogün'ün silahı bu silahtı'' dedi.


-TANIK KAAN GERÇEK-


Tanıklardan Kaan Gerçek de Orhan Özbaş ile Turan'ın kendisini arayıp, ''Trabzon'dan gelen biriyle görüşmeye gideceklerini'' söylediklerini ve Adapark'a gidip aldıkları Samast'ı gezdirip Gaziosmanpaşa, Eyüp ve Gazi Mahallesi'ne gittiklerini söyleyerek, daha sonra Samast'ı aldıkları yere bırakıp eve gittiklerini anlattı.

Ogün Samast'ın özellikle Orhan ile konuştuğunu ve ona ''Ben buraya adam vurmaya geldim'' dediğini kaydeden Gerçek, Samast'ın şivesinin komik olduğunu ve onun tabancasını da arabadan inerken belinde gördüğünü dile getirdi.

Samast'ın Dink'i öldürdüğünü, Orhan Özbaş'ın eve gelip televizyonu açmasıyla evde öğrendiğini ve bu olaya şaşırdığını aktaran Gerçek, Özbaş'ın kendisine, ''Dün yanımızdaki çocuk vurdu'' dediğini de ifade etti. Gerçek, korktuğu için polise gitmediğini anlattı.

Soru üzerine, ''Adapark'ta Ogün'ü ararlarken, arkadaşları Orhan'ın Ogün ile birlikte arabayla yanlarına geldiğini'' söyleyen Gerçek, onların yakın arkadaş gibi göründüklerini de sözlerine ekledi.


-GİZLİ TANIK MUAMMASI-


Tanık anlatımlarından sonra duruşmada söz alan müdahil avukatları, bugünkü duruşmaya çağrılan gizli tanık ile ilgili süreci Mahkeme Başkanı'na sordular. Başkan Canak da ''Gizli tanığın adliyede olduğuna dair elinde bir not bulunmasına rağmen, gizli tanığın evde olduğu bilgisini aldığını'' söyledi.

Müdahil avukatları, gizli tanığın çağrılarak dinlenmesini talep etti.


-TANIKLAR MERAL VE GERÇEK İLE İLGİLİ TUTUKLAMA TALEBİ-


Söz alan Hrant Dink ailesinin avukatlarından Ergin Cinmen, mahkemede dinlenen 3 tanığın bazı hususları ortaya çıkardığını ve Ramazan Akyürek'in mahkemeye gönderdiği yazıdan, söz konusu 3 tanığın Ogün Samast'ı cinayetten önce otogarda karşıladıklarının anlaşılması gerektiğini belirtti.

Akyürek'in beyanının doğru olması durumunda beyanda bulunan 3 tanığın, cinayet organizasyonuyla bağlantısının ortaya çıkabileceğini, bunun tespiti için Akyürek'e ait yazının sağlıklı anlaşılmasının şart olduğunu ve söz konusu istihbaratın nereden alındığının bilinmesi için Ramazan Akyürek'in mahkeme huzurunda dinlenmesi gerektiğini belirten Cinmen, daha önce de talep ettiği gibi Akyürek'in mahkemeye çağrılarak huzurda dinlenmesini talep etti.

Avukat Cinmen, 3 tanığın da ''Ogün Samast'ın İstanbul'a Hrant Dink'i öldürmek için geldiğini bildirdiklerini'' aktardıklarını belirterek, bu fiilin TCK'nın 278. maddeye tekabül ettiğini ve ihbarda bulunmaları halinde suçun önlenebileceğini iddia etti. Cinmen, TCK 278. madde gereği tanıklarla ilgili suç duyurusunda bulunulmasını talep etti.

Duruşmada söz alan, Dink ailesi avukatlarından Bahri Belen de tanıklardan Orhan Özbaş'ın, Ogün'ün karşılanması ve silahını görmek ile ilgili beyanlarının, savcılık soruşturması sırasındaki beyanlarıyla uyuştuğunu belirterek, diğer tanıklar Turan Meral ve Kaan Gerçek'in, ''soruşturmada alınan ifadelerini hatırlamadıklarını'' beyanlarının gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Avukat Belen, ciddi suçla ilgili yalan beyanda bulunan tanıklar Turan Meral ve Kaan Gerçek'in tutuklanmalarını talep etti.

Ara verilen ve yeniden başlanan duruşmada, tutuklu sanıklardan Erhan Tuncel ifade veriyor.
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler