YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dink davasında şok gelişme
Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin davada birleştirme talebi reddedildi.
Dink davasında şok gelişme
26 Kasım 2013 / 20:25 Güncelleme: 26 Kasım 2013 / 20:27

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin davaya bakan İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi Trabzon 1. Ağır Ceza Mahkemesinde dönemin Trabzon Jandarma Alay komutanı Albay Ali Öz’ün sanıkları arasında yer aldığı dava dosyasının birleştirilme talebini reddetti. Mahkeme kararına gerekçe olarak ana dava ile Trabzon’daki dava arasında hukuki ve fiili irtibat bulunmadığını belirtti.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürüldüğü dönemde Trabzon Jandarma Alay Komutanı olan Albay Ali Öz’ün de aralarında bulunduğu sanıklar Trabzon 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmalarına devam ediliyor. Bu davaya bakan Trabzon 1. Ağır Ceza Mahkemesi ana davanın görülmekte olduğu İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ne iki davanın birleştirilmesi yönünde görüşünün sorulmasına karar vermişti. Trabzon 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nden gelen bu talebi değerlendiren İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi davaların birleştirilmesi talebini hukuki ve fiili irtibat bulunmadığı gerekçesiyle reddetti.

Ayrıca ret kararında her iki dosyanın da Yargıtay aşamasından geçtiği ve her yönden inceleme yapan Yargıtay’ın birleştirme yönünde bir karar vermediği hatırlatıldı. Birleştirmenin karar aşamasına gelen yargılamayı uzatacağı belirtildi.
Birleştirme talebinin reddinin ardından Trabzon’daki mahkeme yargılamaya devam edebilir ya da dosyanın birleştirilmesi konusundaki kararında direnebilir. Trabzon’daki mahkemenin birleştirme yönünde direnmesi halinde dosya mahkemeler arasındaki uyuşmazlığa bakan Yargıtay 5. Ceza Dairesi’ne gönderilecek. Dosyaya hangi mahkemenin bakacağına bu daire karar verecek.

 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler