YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dink davasında 18.duruşma
Dink davasında 18.duruşma
30 Mayıs 2011 13:25
Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni iken öldürülen Hrant Dink'le ilgili, 2'si tutuklu 19 sanık hakkında açılan davanın 18. duruşması başladı.

Hrant Dink'in öldürülmesi davasına bakan İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesindeki davanın tutuklu sanıkları Erhan Tuncel ve Yasin Hayal, cezaevinden duruşmanın yapıldığı Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesine getirilerek, güvenlik önlemleri altında protokol kapısından içeri alındı.

Duruşmaya katılmak için Hrant Dink'in eşi Rakel Dink ile ailesi, milletvekilleri Ufuk Uras ve Sabahat Tuncel, İstanbul 2. Bölge Bağımsız milletvekili adayı Sırrı Süreyya Önder, CHP İstanbul milletvekili adayı Oktay Ekşi ile Oral Çalışlar ve Yıldırım Türker'in de aralarında olduğu çok sayıda gazeteci geldi.

BASIN AÇIKLAMASI

Duruşma nedeniyle Beşiktaş meydanında toplanan ''Hrant'ın arkadaşları'' adlı grup, ''Hrant için, Adalet için'' yazılı pankart açtı.

Rakel Dink, Sabahat Tuncel, Sırrı Süreyya Önder, Ufuk Uras ve Oral Çalışlar'ın da aralarında bulunduğu grup adına tiyatro sanatçısı Mehmet Esen tarafından yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

''Bu ülkede, belki de başka hiç bir duruşmada yapılmayan bir şey yapıldı. İlk günden beri katilin kronolojisi üzerinden tek tek, isimlerini vererek, adres göstererek, bağlantıları anlatılarak, şimdi içeride tutulan bir kaç tetikçiyle yetinmeyeceğimizi, ağabeylerini istediğimizi söyledik. Başından beri savsaklayarak, alay ederek, yok sayarak, gözdağı vererek tanıklığımızın bitmesine çalıştılar. Mahkemelerde sabrı zorlayan duruşma oyunları oynadılar. Kendi adamlarını kolladılar.''

''Bugün olduğu gibi, her gün acımızın ağacını sulayarak o kocaman yürekli adamın anısını taptaze tutacağız.'' ifadesiyle biten açıklamanın ardından grup, İstanbul Adliyesi önüne kadar slogan atarak yürüdü.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler