YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dink cinayetinde yeniden devrede
Dink cinayetinde yeniden devrede
06 Ağustos 2012 18:29
Cumhurbaşkanı Gül, Dink cinayetiyle ilgili yeniden devreye girecek
Dink cinayeti soruşturmasının yeniden başlatılmasını isteyen 'Adalet Talebimiz Var İnisiyatifi' üyesi gazeteciler, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile bir araya geldi.

Yargının ve idari makamların DDK raporunun işaret ettiği alanlarda yeterli ilerlemeyi kaydedemediğini savunan grup üyeleri, Gül'den konuyu tekrar gündeme getirmesini istedi. Görüşmede Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, Dink cinayetiyle ilgili hazırlanan Devlet Denetleme Kurulu raporunun rafta kalmayacağı ve konuyu yakından takip ettiği mesajını verdi.

Tarabya Köşkü'nde yaklaşık 1 saat süren görüşmenin ardından grup adına eski Mazlum Der Genel Başkanı ve Milat Gazetesi Yazarı Ömer Faruk Gergerlioğlu açıklama yaptı. Yargılamanın 5 yıl sonunda tam bir hayal kırıklığı oluşturduğunu belirten Gergerlioğlu, Cumhurbaşkanı Gül ile önemli bir görüşme yaptıklarını söyledi. Cinayetin ardından Cumhurbaşkanı Gül'ün talimatıyla hazırlanan DDK raporunun bir nüshasının Başbakanlık'a, diğer nüshasının da İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildiğini belirten Gergerlioğlu, buna rağmen geçen süre içinde herhangi bir gelişme olmadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de süreci yakından takip ettiğini söyleyen Gergerlioğlu, "Cumhurbaşkanı Gül devletin en üst düzeyinde bu kadar titiz ve net hazırlanmış bir raporun rafta kalamayacağını söyledi. 'Biz Cumhurbaşkanlığı olarak titiz bir araştırma sonucunda raporları hazırlarız ve yayınlarız. Takibini de yaparız. Bu rapor rafta kalmayacak' dedi." diye konuştu. Gergerlioğlu, Cumhurbaşkanı Gül'ün raporun akıbetini, sunulan makamların neler yaptığı konusunda yeni bir sorgulama yapacağını söylediğini ifade etti.

Dink cinayetiyle ilgili Yargıtay'da bekleyen dosyanın kapsamının tetikçilerden ibaret olduğunu belirten Yenişafak Gazetesi yazarı Hilal Kaplan da, "Bu dosya Yargıtay'dan dönse bile çok sağlıklı bir sonuca ulaşacağını sanmıyorum. Çünkü genel olarak davanın sınırları çizilmiş durumda." dedi.

Esas soruşturmanın AİHM'nin etkin soruşturma yapmadığı gerekçesiyle Türkiye'yi mahkum etmesinin ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Haziran 2011'de başlatıldığını hatırlatan Kaplan, "Cumhurbaşkanımıza, DDK raporu üzerinden de bu soruşturmaya katkı sunabilecek olan unsurlara ilişkin savcı Muammer Akkaş'a iletilen bir dilekçeyi sunduk. Kendisi de Ömer Bey'in de dediği gibi 'Cumhurbaşkanlığı'nın hazırladığı raporlar rafta kalmaz. Bunun takipçisi olacağız.' dedi." İfadesini kullandı.

Kaplan, Cumhurbaşkanı Gül'ün Dink cinayeti ile ilgili yeniden inisiyatif alacağının sözünü verdiğini söyledi.

(CİHAN)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler