YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Din üzerine konuşmanın adabı
Din üzerine konuşmanın adabı
Din üzerine konuşmanın adabı
02 Haziran 2008 / 14:22 Güncelleme: 02 Haziran 2008 / 00:00

Diyanet İşleri Başkanlığı, televizyonlarda boy gösteren ilahiyatçılara, sert tepki gösterdi. Diyanet’in internet sitesinde de yayınlanan makalede, “Dinin bir simgesini taşımak, hiç kimseye sorumsuzca konuşma yetkisi vermez” denildi.

LAKAP TAKTI

Diyanet Dergisi’nin Mayıs sayısında ve kurumun internet sitesinde yer alan makaleyi, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Görmez kaleme aldı. Görmez, medyada görüş veren ilahiyatçılar eleştirerek bu kişiler için “tele-vaiz” ifadesini kullandı. Mehmet Görmez’in, Din Üzerine Konuşmanın Adabı başlıklı makalesi özetle şöyle:


ŞÖHRETİ BIRAKIN: Din konusunda her türlü bilgiye sahip olan kimsenin dahi, hem bu bilgiyi elde ederken, hem başkasına naklederken takınması gereken bir edep hem de kullanması gereken nezih bir dil ve üslup vardır. Bazen kişisel kapris ve şöhret-i kazibe adına 50 yıllık birikimini de bir çırpıda harcayanlar çıkabiliyor. Bir bilim adamının, yüzlerce ekolü, literatürü yok sayıp konuşması, ilme de bilim adamı hassasiyetine de saygısızlıktır.


RUHBAN SINIFI: Her şeyden önce yüce dinimize göre hiç kimse otorite değildir. Bilindiği gibi İslam’da ruhban sınıfı yoktur. Kimse Allah adına konuşmaz.


TEHLİKELİ CAHİLLER: Fahreddin Razi, din üzerine konuşanları üç sınıfa ayırır; bilenler ve bildiğini bilenler. Bunlar gerçek bilginlerdir. Bilmeyenler ve bilmediğini bilenler. Bunlar aydınlanmak isteyenlerdir. Cahil olup farkında olmayanlar. Bunlar asıl kaçınılması gerekenlerdir.


ÂLİMLER ARTIK YOK: Artık araştırmacılarımız, yazarlarımız, akademisyen ve ilahiyatçılarımız, popüler din anlatıcılarımız ve tele-vaizlerimiz var. Modern zamanlarda, Kuran’ın âlim diye yücelttiği insanı kaybettik.

MESAJ ONLARA MI

Mehmet Görmez, sert makalesinde tele-vaizlerin kimler olduğunu belirtmedi. Basında din ile ilgili konularda sık sık görüş beyan eden Zekeriya Beyaz, Süleyman Ateş, Nihat Hatipoğlu ve Yaşar Nuri Öztürk’ün de bu makaleye cevap verip vermeyeceği merak yarattı. (Akşam)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler