YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dilipak'tan 'Erdoğan'a suikast' iddiası
Dilipak'tan 'Erdoğan'a suikast' iddiası
20 Ocak 2015 15:20
Abdurrahman Dilipak, başkanlık yolunda güçlü adımlar atan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a suikast düzenleneceğini iddia etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün bir ilki gerçekleştirdi ve Bakanlar kuruluna başkanlık etti. Bu olay "başkanlığa gidişte ilk eşik" olarak nitelendirildi. Bu haliyle fiilen başkanlık sistemine geçildiğini yazan Dilipak, özellikle CHP ve paralel yapının, bu durumu içine sindiremediğini, İsrail, Suriye yönetimi, Türkiye karşıtı uluslararası birtakım örgütler, Erdoğan karşısında kendilerini çaresiz hissettiklerini yazdı.

Dilipak, Erdoğan'ın başkanlık koltuğuna oturmasına 'dayanamayacaklarını' belirttiği bazı güçlerin, Erdoğan'a suikast düzenleme işine girişeceklerini öne sürdü.

İşte Abdurrahman Dilipak'ın "Başkanlığa doğru" başlıklı bugünkü köşe yazısının o bölümü...

...

Suikast planları başarılı olamadığı gibi Erdoğan’ı halkın gözünde kahramanlaştırdı. Öyle anlaşılıyor ki, cemaat beddualarına hız verecek.. Birileri ise açık bir suikast yerine kaza süsü verilmiş bir operasyon ya da sağlık ve beslenme süreçlerine müdahale ederek, Erdoğan’dan kurtulmayı deneyecekler.

Adamların acelesi var! Seçimden önce bu işi bitirmek isteyeceklerdir. Değilse takip eden günlerde ilk fırsatta. Ama seçim öncesi ellerinden geleni arkalarına koymayacaklar. Seçime kadar her gün baskıyı artırmaya çalışacaklar ve toplumu sokağa çekmek için her yolu deneyecekler..

İktidar topyekûn bir saldırı altında, böyle bir durumda, Ak Parti içinde ve Cumhurbaşkanlığı ile hükümet arasında ciddi bir kriz yaşanacağını sanmıyorum.. Ama birileri bunun için vargücü ile çalışacaktır. Birtakım bürokrat ve takiyyeci grub ve menfaat grublarının bu kirli oyuna alet olabileceklerini bir ihtimal olarak da bir köşeye not etmek istiyorum.

Kolay mı, yerel yönetim seçimleri yapıldı, arkasından Cumhurbaşkanlığı seçimleri, yeni bir hükümet kuruldu. Şimdi de il ve ilçe teşkilatları, kadın ve gençlik kollarının kongreleri yapılıyor. Sırada milletvekili seçimi var.. Bir yandan, darbe, derin devlet, Ergenekon ve balyoz davaları, öte yandan paralel devlet davaları devam ediyor. Suriye, Irak, Filistin krizi ve bölgemizde ve ülkemizde terör faaliyetleri devam ediyor. Bu ahval ve şerait altında her şeyin dört dörtlük olması beklenemez. Ama öte yandan herkesin de çok dikkatli olması gerekir. Bu anlamda dışarıdan gelecek tehlikeler kadar içerideki ağaç kurtları, küçük hesaplar ve yetersizlikten kaynaklanan ya da muhteris bürokratların kapris ve komplekslerinin sebeb olacağı riskler açısından dikkatli olmak gerek.. Bu konuda başbakanın zaman zaman içeriye dönük asimetrik, çapraz kontroller yapması gerekebilir.. “Siyaset güvenden çok kontrol müessesesidir. Güvenmek güzeldir, ama kontrol etmek daha da güzeldir.”

...

Seçimlere kadar benzer saldırıların belli kişi ve kuruluşlara karşı artarak devam edebileceğini düşünüyorum.. Bu konunun ciddi bir güvenlik sorunu, istihbarat sorunu olduğunu düşünüyorum. Bu işlerin sorumlularının çok kısa bir sürede yakalanıp, mahkemeye çıkarılması gerekir. Yoksa bu olayların korkarım arkası gelir.

Etiketler: , ,
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler