YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dilinden düşürmediği dua
Cumhurbaşkanı Gül'ün dilinden düşürmediği dua: Allah'ım, milletimi benimle mahcup etme.
Dilinden düşürmediği dua
06 Haziran 2012 / 10:02 Güncelleme: 06 Haziran 2012 / 10:04

Vatandaşların Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e gönderdiği mektuplar, kitap oldu. Gazeteci-yazar Mehmet Gündem tarafından hazırlanan 'Cumhurbaşkanım Mektubunuz Var' isimli çalışmada birbirinden ilginç hikâyeler ve Gül'ün hayatına dair kesitler yer alıyor.

Birçok mektupta vatandaşın dualarını alan Gül'ün, kendisinin nasıl dua ettiği sorusu da kitapta cevabını buldu. İşte Cumhurbaşkanı Gül'ün her akşam ettiği dua: "Allah'ım, beni güvenilir kıl, kibirden, gururdan uzak tut, kalbimi, sevgi, adalet, tevazu ve şefkatle doldur. Üzerime kul hakkının zerre gölgesini düşürme. Devletin, milletin imkânlarını israf ettirme, helalinden hizmet etme imkânı ver. Milletimi benimle mahcup etme. Beni ve bütün çalışma arkadaşlarımı taşıdığı yükün farkında olan, emanette emin insanlardan eyle. Ülkemin yücelmesi, yükselmesi ve insanımızın onurlu bir hayat sürmesi için bize güç ver, kuvvet ver, dirlik ver, birlik ver. İşlerimizi kolaylaştır, hem dünyada hem de ahirette iyilik, güzellik ve saadetler lütfeyle. İnsanımızı her türlü kazadan, beladan ve afetten koru, ülkemize bereket ver. Devletimizi ve milletimizi payidar kıl. Barış ve huzur içinde bir vücudun azaları gibi olmayı, birbirimizi sevip kardeşçe yaşamayı nasip eyle."

Nasıl cumhurbaşkanı olunur?

Cumhurbaşkanı Gül'e özellikle öğrencilerden gelen mektuplar arasında 'Nasıl cumhurbaşkanı olunur?' sorusu öne çıkıyor. Bu yöndeki sorulara "Bunun bir yolu yok. Kader." cevabını veren Gül, şöyle devam ediyor: "Vaktini iyi değerlendiren, çalışan, azimle engelleri aşan insan muhakkak bir şey olur, ama cumhurbaşkanı olur mu onu kimse söyleyemez. Cumhurbaşkanlığını hedeflemek de öyle ama bu ben büyüyünce mühendis olacağım, pilot olacağım, doktor olacağım gibi somut bir hedef değildir. Bunu bilmek lazım. Çünkü cumhurbaşkanı olmak için bilinen bir yol yok. Bir yol var da o yoldan ancak cumhurbaşkanı olan yürüyor. Biraz da kendi iradesinin dışında gidiyor oradan."

Üniversite mezunu gencin mektubunu günlerce aramış

Gül, kendisinden yardım isteyen üniversite mezunu bir gencin notunu kaybettikten sonra hissettiklerini de paylaşıyor. Vefat eden amcası için gittiği Kayseri'de başından geçen olayı şöyle anlatıyor: "İnsanlar toplanmışlar, Kayseri'de bizim eski mahallede. Neyse, çıkarken bir genç, "Ne olur bunu oku." dedi, bir not verdi. Gelince açtım, okudum. Burs almış, üniversiteyi okumuş, bursunu şimdi ödeyemiyormuş. "Öyle bir durumdayım ki." diyor. Borcunu ödeyememek onu bunalıma sokmuş, müthiş bir çaresizlik içinde. "Ne olur bana yardımcı olun da vadesini ayarlayarak ödeyeyim." diyor. Fakat mektubu kaybettim. Aylarca kendime gelemedim. Her yeri didik didik ettim. Bir gün Kemal İlter'e (Cumhurbaşkanlığı Kurumsal İletişim Başkanı), "Yahu, her yeri aradım Kemal, çocuk bana güvendi, ben mektubu kaybettim, çok üzülüyorum, huzursuzum." dedim. Kemal demesin mi: "Siz onu bana verdiniz." İnanmadım önce, "Sen başka bir şey zannediyorsun, bul getir onu." dedim. O muydu, değil miydi diye. Buldu, getirdi, baktım, "Yahu işte bu." dedim. Dünyaları bulmuş gibi, hazine bulmuş gibi oldum ve hemen talimat verdim." ZAMAN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler