YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Diktatörün telefonu dinlenmez!
Diktatörün telefonu dinlenmez!
30 Haziran 2014 19:00
İstanbul Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Adem Sözüer, Başbakan Erdoğan'a yönelik "diktatör" yakıştırmalarını eleştirerek diktatörlükle yönetilen bir ülkede Başbakan’ın telefonunun dinlenemeyeceğini vurguladı.

Verdiği bir gazete röportajında "'Erdoğan muhalif bütün sesleri bastırıyor. Bir de cumhurbaşkanı olur, partisini de kontrol ederse diktatörlük rejimi gibi yönetiliriz' diye kaygı duyan bir kesim var. Hukukçu gözüyle bu kaygıyı nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna ‘Diktatörlükle yönetilen ülkede Başbakan’ın telefonu dinlenmez’ şeklinde karşılık veren Prof. Adem Sözüer, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

Bunlar çok aşırı yorumlar. Diktatörlükle yönetilen hiçbir ülkede Başbakan'ın telefonları dinlenemez, Başbakan'a karşı terör örgütü üyesi suçlamasıyla soruşturma başlatılamaz. Yürütmenin çeşitli hataları ya da anti demokratik uygulamaları olabilir. Ancak diktatör yakıştırmalarını hukuken doğru bulmuyorum. Bir liderin yanlış yönlerini eleştirmek başka, ona diktatör demek başka...

Hükümetin çıkardığı pekçok kanun Anayasa'ya aykırı bulunarak iptal edildi ve uygun şekilde yeniden yapıldı. Bu kadar çok reform ve açılım yapan bir ülkede diktatörlük rejimi olduğunu savunmak çok yanlış. Tabii Cumhurbaşkanı her hafta Bakanlar Kurulu'nu toplayıp direktifler vermeye başlarsa bu da Anayasa'ya aykırı bir durum olur. Böyle olacağını tahmin etmiyorum.

Kaygılar tamamen yersiz mi yani?

Demokratik sistemler sadece insanlara güvensizlik üstüne kurulmaz. Mevcut Başbakan, Cumhurbaşkanı olarak seçilirse, yerine gelecek Başbakan işini yapmayacak diye düşünüyoruz. Böyle bir şey olacağını zannetmiyorum. Tabii ki bir hareketin lideri Cumhurbaşkanı seçilince ağırlığı başka olur. Süleyman Demirel'in ve Turgut Özal'ın da fiili ağırlığı farklıydı. Ama bunlardan hareketle başka sonuçlar çıkarmamalıyız.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler