YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Dibimizdeki olayları bile Batı medyasından öğreniyoruz"
Kanal A'da 'Gözden Kaçanlar' programına konuk olan Yenişafak Gazetesi yazarı Merve Şebnem Oruç; Ortadoğu ülkelerine coğrafi olarak en yakın ülke olmamıza rağmen olayların dış kaynaklardan öğrenilmesini eleştirdi.
"Dibimizdeki olayları bile Batı medyasından öğreniyoruz"
20 Haziran 2015 / 02:47 Güncelleme: 20 Haziran 2015 / 08:57

Kanal A Genel Yayın Koordinatörü Fahrettin Damga'nın sunduğu Gözden Kaçanlar programına konuk olan Merve Şebnem Oruç, dünyanın Ortadoğu politikasına ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. Oruç, Türkiye'de medyanın dış kaynaklı olmasını da eleştirdi.

Merve Şebnem Oruç'un konuşmasından öne çıkanlar:

"Burada aslında bilginin ne kadar önemli bir şey olduğu ortaya çıkıyor. Biz hala daha Ortadoğu ve Suriye ile bu kadar yakın olmamıza rağmen Suriye konusunu bile Batı medyasından okuyoruz. Bugün Osmanlıca dendiği zaman neden bu kadar kıyamet kopuyor. Bizim Osmanlıca alfabeyi okumamız değil ki mesele. Biz belki o yayınları okumaya ve anlamaya başlayacağız. Bu kadar tehlikeli bir şey olabilir mi?"

Neden taşın altına elimizi sokmuyoruz?

"Biz hala Arapça'dan İngilizce, İngilizce'den Türkçe çeviri ile haber okuyoruz. Komşumuz ile ilgili meseleleri bile onlardan öğreniyoruz. Bugün Tel Abyad'ta yokuz. Öncüpınar'da yokuz. Medyamız yok. Bize nasıl olsa, Reuters, AP, AFP geçiyor. Ondan sonra yanlışları bulmaya çalışıyoruz. neden gidip taşın altına elimizi sokmuyoruz"

Merve Şebnem Oruç

1980 yılında Kırklareli, Lüleburgaz’da doğdu. Mimarlık, fizik ve felsefe okudu. Uzun süre yazılım ve elektronik ticaret sektöründe çalıştı. Uluslararası şirketlerde üst düzey yöneticilik, genel müdürlük ve danışmanlık yaptı. Ticaret, gümrük ve ihracat üzerine çok sayıda web tabanlı projeye imza attı. Reklam sektöründe çalıştı ve metin yazarlığı yaptı. Günümüzde online medya sektöründe yöneticilik ve yazarlık yapmaktadır.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler