YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
DHKP/C son eyleminde amacına ulaşamadı
Özdemir Sabancı suikasti, Gazi Mahallesi olayları, F tipi eylemleri ve Cumhuriyet Savcısı Kiraz'ın katledilmesine kadar birçok kanlı eylem gerçekleştiren ve son olarak dün İstanbul Bayrampaşa'da harekete geçen terör örgütü DHKP/C, bu sefer başarılı olamad
DHKP/C son eyleminde amacına ulaşamadı
04 Mart 2016 / 22:00 Güncelleme: 05 Mart 2016 / 08:50

Faaliyete geçtiği 1994 yılından itibaren Özdemir Sabancı suikasti, Gazi Mahallesi olayları ve F tipi cezaevlerine karşı gerçekleştirdikleri ölüm oruçları ile Çağlayan Adliyesi'nde Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın rehin alındıktan sonra şehit edilmesi dahil birçok terör eylemi gerçekleştiren DHKP/C'nin son hedefi, İstanbul Bayrampaşa'daki Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü oldu.

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, 1960'lı yıllarda Mahir Çayan, Münir Ramazan Aktolga, Yusuf Küpeli tarafından kurulan THKP/C, Çayan ve beraberindeki 9 kişinin Kızıldere'de düzenlenen operasyonla öldürülmesinin ardından THKP/C-Kurtuluş, Devrimci Yol, MLSPB, THKP-C/HDÖ, Devrimci Sol gibi gruplara ayrıldı. 

Aynı dönemde üniversitelerde yapılanan Dev-Genç'te de çözülmeler sonucunda yeni bir yapılanma gerçekleşti. Parti kurulmasını benimseyen yeni oluşum, partinin güncel politik-toplumsal çalışma içinde devrimci bir hareketin oluşmasına yönelik mücadele süreci yürütmesi gerektiğini savundu. 

Öte yandan, Devrimci Yol üyesi Bülent Uluer, Paşa Güven ve Dursun Karataş'ın başında olduğu grubun örgüt merkeziyle fikir ayrılığına düşmesi sonucu Devrimci Sol adıyla yeni bir örgüt kuruldu.

İki suikasti üstlendi

Devrimci Sol, 27 Mayıs 1980'de MHP Milletvekili Gün Sazak ile eski başbakanlardan Nihat Erim'in suikast sonucu öldürülmesini üstlenerek, eylemin "Mahir Çayan ve arkadaşlarının intikamının alınması" amacıyla düzenlendiğini duyurdu.

AA

dhkpc.jpg

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler