YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
DHKP-C operasyonunda: Almanlar bıraktı, Yunanlar yakaladı!
DHKP-C operasyonunda: Almanlar bıraktı, Yunanlar yakaladı!
13 Şubat 2014 09:29
AB üyesi 2 ülkenin, DHKP-C'nin kilit isimleriyle ilgili farklı tavırları akıl karıştırırken, örgütün sansasyonel eylem hazırlığı içinde olduğu iddia edildi.

Türkiye Yunanistan'da yakalanan militanları konuşurken Almanya'nın müebbetle yargılanan DHKP-C lideri Faruk Ereren'i serbest bıraktığı ortaya çıktı. Türkiye Gazetesi’nin haberine göre, Almanya'nın 8 Şubat'ta serbest bıraktığı Faruk Ereren Yunanistan'a kaçma hazırlığı yaparken önceki gün Atina'da DHKP-C operasyonu gerçekleştirildi ve örgütün en derin ismi olan merkez komite üyesi “abi” lakaplı Hüseyin Fevzi Tekin, Sabancı suikastı sanığı İsmail Akkol ile birlikte yakalandı.

Yakalananlar arasında örgütün canlı bomba listesindeki isimlerden Murat Korkut ve Çetin Bayır'ın da olduğu belirtiliyor. İstihbarat kaynaklarının ulaştığı bilgilere göre serbest kalan Faruk Ereren, Yunanistan'a geçme planı içerisindeydi. Ardından da Suriye'ye geçecekti. Örgütün büyük bir eylem hazırlığı içinde olduğu belirtiliyor. Geçmişte eski başbakanlardan Nihat Erim, MİT eski Müsteşar Yardımcısı Hiram Abbas, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Kemal Kayacan ve Sabancı suikastı gibi büyük eylemler gerçekleştiren örgütün yine benzer bir sansasyonel eylem hazırlığında olduğu tespit edildi.

Güvenlik birimleri suikast hedefinin üst düzey bir yetkili olabileceğini de değerlendiriyor. Yunanistan'da yakalanan Hüseyin Fevzi Tekin örgütün tepesindeki en etkili isimlerden. Karanlık bağlantıları ile bilinen Tekin eski başbakanlardan Nihat Erim suikastına da karışmıştı.İsmail Akkol ise 1996 yılında Özdemir Sabancı'nın da öldüğü eylemi gerçekleştirenler arasındaydı. Türkiye bir süredir Yunanistan'la Lavrion kampı ve DHKP-C'ye yönelik yaptırım konusunda yoğun temas sürdürüyordu. Yunanistan bu konuda Türkiye'ye destekte bulunacağını da açıklayarak, Lavrion kampını kapatacağını deklare etmişti.

Suikast silahları çıktı

Yunan Anti Terör Timi'nin gerçekleştirdiği operasyonda DHKP-C'lilerle birlikte 1 Kalaşnikof tüfek ve 3 şarjör, 1 UZİ tipi ve 1 adet Scorpion tipi silah, 3 tabanca, 1 susturucu, 2 el bombası, 6 buçuk kilo jelatin dinamit, çok sayıda mermi ile Atina, Dedeğaç ve Türkiye haritaları bulundu. Ayrıca yakalanan şahısların Türkiye'ye eylem için giderken geçen yaz Sakız Adası açıklarında seyreden şişme botta ele geçirilen DHKP-C üyeleri Hasan Biber ve Mehmet Yayla ile doğrudan ilişkili oldukları tespit edildi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler