YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
DHKP-C gözünü alevilere dikti
'Gezi'den istediğini alamayan sol örgütler, gençler üzerinden 'Alevi kartını' oynamaya çalışıyor.
DHKP-C gözünü alevilere dikti
26 Eylül 2013 / 09:10 Güncelleme: 26 Eylül 2013 / 13:44

Gezi olaylarını bahane ederek Türkiye'yi karıştıran aşırı sol örgütler, ODTÜ üzerinden de emellerine ulaşamayınca bu sefer gözünü Alevi gençlere dikti. Bu çerçevede Alevi örgütler kullanılarak 5 Ekim'de Mersin'de, 27 Ekim'de İstanbul'da büyük mitingler yapılması planlanıyor.

Ankara, Adıyaman ve Hatay gibi illerde de benzer tertiplerin hazırlıkları var. DHKP-C ile bağlantılı olduğu iddia edilen Grup Yorum, 5 Ekim'de Ankara'da konser verecek. Eylemlere katılımı artırmak için Alevi mezarlıklarına saldırı, Pir Sultan Abdal logosunun “terör örgütü simgesi” sayıldığı iddiası, Alevi evlerinin işaretlenmesi, cami-cemevi projesi gibi argümanlar kullanılıyor.

Oysa Alevi vatandaşlara ait evlerin yasadışı sol örgüt mensuplarınca işaretlendiği ortaya çıkmıştı. Alevi mezarlıklarına yönelik saldırıların arkasında da benzer bir provokasyonun olduğu tahmin ediliyor. Aleviler'i tahrik etmeye yönelik bu eylemlerin asıl amacı mezhep gerilimi çıkarmak.

Alevileri sokağa dökmeye çalışan kurumlar, Alevi camiasının genelini temsil etmiyor. Özellikle “Alisiz Alevilik” iddiasında bulunan seküler kesimler, bu organizasyonlara katılım konusunda yoğun çaba gösteriyor. Avrupa'daki bazı Alevi oluşumlarının da öne çıkması dikkat çekici.

 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler