YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Devrimci karargahta son durum
Devrimci karargahta son durum
12 Ağustos 2011 12:19
Devrimci Karargah davasında son durum...

''Devrimci Karargah Örgütü'' üyesi oldukları ve örgüte yardım ettikleri iddia edilen eski emniyet müdürü Hanefi Avcı'nın da aralarında bulunduğu 57 sanığın yargılanmasına devam ediliyor.

İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuklu sanıklar Hanefi Avcı ve Rıdvan Turan'ın da aralarında bulunduğu 22 sanık katıldı.

Duruşmaya, Sosyalist Demokrasi Partisi Genel Başkanı Turan'ın savunmasının alınmasıyla devam ediliyor.

İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde Avcı'nın da aralarında bulunduğu 22 sanık hakkındaki dava, 13 Nisan 2011 tarihli duruşmada İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesindeki ''Devrimci Karargah Örgütü'' davasıyla birleştirilmişti.


-İDDİANAMELER-


Birleştirilen davaların iddianamelerinde, tutuklu sanık eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı'nın, ''Devrimci Karargah terör örgütü ve mensuplarına yardım'', ''yargı görevini yapanı etkileme'', ''soruşturmanın gizliliğini ihlal'', ''terörle mücadelede görev almış kişileri hedef gösterme'', ''ikametinde ele geçirilen ruhsatsız silahlar nedeniyle 6136 sayılı yasaya muhalefet'' ve ''zincirleme şekilde kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirme'' suçlarından 23 yıl 4 ay ile 51 yıl 9 ay arasında hapis cezasına çarptırılması isteniyor.

Avcı'nın eşi Şenay Avcı'nın da ''ikametinde bulunan birden fazla ruhsat süreleri dolmuş silahı bulundurma'' suçundan 7,5 ile 12 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması istenen iddianamelerde, Hanefi Avcı'nın kullandığı telefon hattının sahibi olduğu öne sürülen Nejdet Kılıç'ın, ''Devrimci Karargah terör örgütü üyesi olmak'' ve ''6136 sayılı yasada belirlenen bıçakları izinsiz bulundurmak'' suçlarından 9 ile 18 yıl arasında hapse çarptırılması öngörülüyor.

Osman Bahar Okar, Semih Aydın, Hakan Tanrıverdi, Önder Sönmez, Oğuzhan Kayserioğlu, Özgür Aytulum, Günay Kubilay, Ecevit Piroğlu, Kemal Hamzaoğlu, Sultan Çelik Kubilay, Özgür Cafer Kalafat, Yaman Yıldız ve Selda Başusta'nın, ''Devrimci Karargah terör örgütü üyesi olmak'' suçundan 7,5 ile 15'er yıl arasında hapisle cezalandırılması istenen iddianamelerde, sanıklar Rıdvan Turan ve Salih Mahir Sayın'ın ''Devrimci Karargah terör örgütü üyesi olmak'' ve ''Ateşli Silahlar Kanunu'na muhalefet'' suçlarından 9 ile 19,5'ar yıl arasında hapis cezasına çarptırılması talep ediliyor.

Hakan Soytemiz, Tuncay Yılmaz, Ulaş Bayraktaroğlu, İbrahim Turgut'nun da ''Devrimci Karargah terör örgütü üyesi olmak'', ''sahte kimlik bulundurmak'', ''İzinsiz toplantı ve gösteri yürüyüşüne katılmak'', ''İzinsiz toplantı ve gösteri yürüyüşünde molotofkokteyli taşımak ve atmak'', ''6136 sayılı Kanun'a muhalefet etmek'' suçlarından 3 ile 30 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırılması öngörülen iddianamelerde, sanıklar Fatih Aydın, Cemal Bozkurt, Özgür Dinçer ve İbrahim Şimşek hakkında ''devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma'' ve ''kasten adam öldürmek'' suçlarından ikişer kez ağırlaştırılmış müebbet, diğer suçlardan 9 ay ile 300'er yıl arasında değişen hapis cezaları isteniyor.

Sanıklar Mehmet Yeşiltepe, Ergin Öncü, Abdülselam Sultan, Muhammet Çetin, Süleyman Gürkan Anıl, Mustafa Aşula, Nail Arıkan, Necdet Öztürk, Sevim Öztürk, Melek Seven, Ceren Sütlaş ve Metin Akdemir hakkında da 7,5 ila 36'şar yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırılması öngörülen iddianamelerde, sanıklardan Aylin Duruoğlu'nun da ''örgüt üyeliği'' suçundan 7,5 ile 15 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması talep ediliyor.

İddianamelerde, Ulaş Erdoğan'ın, ''Devrimci Karargah terör örgütü yöneticisi olmak'' ''sahte nüfus cüzdanı ve sahte pasaport kullanma'' ve ''kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirme, kaydetme'' suçlarından  23 yıl 3 ay ile 47.5 yıl arasında değişen hapisle cezalandırılması isteniyor.

Cenk Büyükkahraman, Zafer Kaygın ve Gökhan Aydın hakkında ''Devrimci Karargah terör örgütü üyesi olmak'' ve ''kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirme, kaydetme'' suçlarından 9 yıl 9 ay ile 24'er yıl arasında hapis cezasına çarptırılması istenen iddianamelerde, 14 sanık hakkında da ''Devrimci Karargah terör örgütü üyesi olmak'' suçundan 7,5 ile 15'er yıl arasında değişen hapis cezaları öngörülüyor. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler