YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Devrimci Karargâh'la görüş' talimatı
Ahmet Şık'a, 'Devrimci Karargâh'la görüş' talimatı
'Devrimci Karargâh'la görüş' talimatı
28 Mart 2011 / 08:31 Güncelleme: 28 Mart 2011 / 08:33

Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan Ahmet Şık'ın, üzerinde çalıştığı kitap taslağı için Devrimci Karargâh lideri Serdar Kaya ile temasa geçmek istediği ortaya çıktı.Soner Yalçın'ın bilgisayarında ele geçen bir belgede Şık'ın imzası ile çıkarılmak istenen kitapta Devrimci Karargâh terör örgütünün de ele alınması isteniyor. 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nin örgütsel doküman olarak nitelendirdiği kitap taslağının son kısmında, Devrimci Karargâh'ın kamuoyuna anlatılması notu düşülmüş. Bunun için örgütü yönettiği iddia edilen yurtdışındaki Serdar Kaya ile e-mail yoluyla röportaj yapılması tavsiyesinde bulunulmuş.

Yasa dışı Devrimci Karargâh örgütünün lideri Serdar Kaya'nın babasının da TSK'dan emekli olduğu ileri sürüldü. Emekli bir albayın oğlu olduğu öğrenilen Kaya, Boğaziçi Üniversitesi mezunu. 1993-94 yıllarında yurtdışına çıktığı belirtilen Kaya'nın Almanya'nın Nürnberg kentinde yaşadığı öğrenildi. Devrimci Karargâh iddianamesinde bir numaralı sanık olan Ulaş Erdoğan, örgütün lideri Kaya'nın, babasıyla arkadaş olduğunu söylemişti. Erdoğan da Kaya'nın e-postasını bir arkadaşından alarak onunla e-posta aracılığı ile görüşmeye başlamıştı.

 

Oda TV operasyonu kapsamında Soner Yalçın'a ait bilgisayarın hard diski içerisinde, '000KITAP.doc' isimli 189 sayfadan ibaret Word dosyası bulunmuştu. Söz konusu dosyanın 'İMAMIN ORDUSU' genel başlığının altında, 'Devlet İslamcılara hep ihtiyaç duydu, Kızıl kuşağa karşı yeşil kuşak projesi, Nur cemaatinden gelen itiraf, 1971 darbesinin Mohaç'tan gelen sesi, Asker tüm yurdu imam hatiplerle ördü, Polis akademileri Fethullahçı örgütlenme merkezi..." bölümleri olduğu görüldü. Söz konusu 189 sayfalık belgenin son sayfalarında yer alan bir notta ise "En sonda da Hanefi Avcı'yı anlatıp, cezaevine gönderdiğimiz sorularımıza ayrıntılı yanıtlar isteyeceğiz." ifadeleri yer alıyor. (Zaman)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler