YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Devrim Kanunu’nda önemli değişiklik
Alevi kesimin sorunlarının çözümü için çalışan hükümet, radikal adımlara hazırlanıyor. Cem evlerinin elektrik parasının Diyanet bütçesinden karşılanmasının ardından, ‘dedelik-babalık’ kavramları da 'devrim kanunları’ndaki yasak kapsamından çıkarılacak
Devrim Kanunu’nda önemli değişiklik
05 Aralık 2014 / 03:31 Güncelleme: 05 Aralık 2014 / 07:10

Ahmet Davutoğlu’nun başbakanlık koltuğuna oturur oturmaz verdiği ilk talimatlar arasında yer alan “Alevi kesimin sorunlarının çözümüne ilişkin çalışmalar”da somut adımlar atılmaya başlanıyor.

Hükümet, bu kapsamda sorunun temeli olarak görülen 1925 tarih 677 Sayılı Tekke ve Zaviyelerin kapatılmasına ilişkin kanunda rötuş yapacak. Devrim Kanunları arasında gösterildiği için iptal edilemeyecek kanunlar arasında yer alan yasada değişiklikle “dede ve babalar” kanuni yasak kapsamından çıkarılacak.

Düğmeye basıldı

Bu kapsamda ilgili kanununun; “Alelümum tarikatlerle şeyhlik, dervişlik, müritlik, dedelik, seyitlik, çelebilik, babalık, emirlik, nakiplik, halifelik, falcılk, büyücülük, üfürükçülük ve gayıptan haber vermek ve murada kavuşturmak maksadiyle nüshacılk gibi unvan ve sıfatların istimaliyle bu unvan ve sıfatlara ait hizmet ifa ve kisve iktisası memnudur” maddesindeki “Dedelik ve babalık” kavramları metinden çıkarılacak.

Muhalefete gidilecek

Hükümetin, Tekke ve Zaviyelerin kapatılmasına ilişkin kanunda yapacağı değişim için muhalefetin kapısını çalacağı belirtiliyor. Kanunun tamamen kaldırılması yerine böyle bir değişiklikle muhalefetin de destek vermesi için kapı aralanıyor. Özellikle ana muhalefet partisi CHP’nin “Cumhuriyetin kazanımlarından ödün verilmemesi” ile ilgili kagyısının da giderilmesi hedefleniyor.

Maaş bağlanacak

Hükümetin bu düzenlemeyle cemevlerinin önündeki yasal engeli kaldırmayı amaçladığı belirtilirken, aynı zamanda Alevilik geleneğinin yaşatılması için buraların ve buralarda görev yapan dedelerin-babaların ihtiyaçlarının karşılanmasını da sağlayacak. Bunun için dedelere-babalara maaş bağlanacak ve cemevlerinin elektrik ihtiyaçları Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) bütçesinden karşılanacak.

CHP kapadı, DP açtı

Tekke ve Zaviyelerin Kapatılmasına ilişkin kanunda bugüne kadar 3 değişiklik yapıldı. İlk değişiklik İsmet İnönü’nün Başbakanlığı dönemde gerçekleştirildi, kanuna aykırı hareket etmenin cezası 2 katına çıkarıldı. İkinci değişiklik DP'nin ilk iktidar yılında yapıldı. türbelerin açılmasının önündeki engel kaldırıldı. Son değişiklik ise 1990'da yapıldı.

 

YENİ ŞAFAK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler