YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Devlette bile olmayan bilgiler bu örgütün elinde!
Hükümeti hedef alan planlı operasyonla ilgili bilgiler yetkililerden saklanırken, tüm detayların operasyonu yürüten örgüt tarafından medyaya servis edilmesi dikkat çekiyor. Devletin hiçbir kademesinde olmayan bilgiler bu örgütün elinde.
Devlette bile olmayan bilgiler bu örgütün elinde!
20 Aralık 2013 / 08:55 Güncelleme: 20 Aralık 2013 / 09:17

Türkiye gündemini işgal eden seçim güdümlü operasyonun bilgisi devletten saklanırken, Başbakan Erdoğan'’ın işaret ettiği bir örgüt olması dikkat çekti.

İstanbul Başsavcıvekili Zekeriya Öz, koordinatörlüğü'nde savcı Celal Kara ve İstanbul Emniyeti Mali Suçlar Şube Müdürlüğü personeli tarafından yürütülen soruşturmada yaşananlar Başbakan Erdoğan'’ın işaret ettiği “örgütün” ipuçlarını veriyor.

Savcı, polis memuru örgütü

Operasyonda, savcı Kara’'nın soruşturmayı bizzat başlattığı ve kendisiyle çalışacak bir kolluk ekibi oluşturduğu iddia ediliyor. Bu ekiptekilerin soruşturmayla ilgili sıralı amirlerine hiçbir bilgi vermediği, operasyon sabahına kadar kimsenin soruşturmadan haberinin olmadığı belirtiliyor.

Savcıyla hareket eden ekip, operasyonun ardından da bilgileri yine üst amirleriyle paylaşmadıkları görülüyor. Soruşturmada toplanan ve gizlilik içeren fotoğraf, belge ve tapelerin, daha sanıklar görmeden medyaya servis edilmesi ise dikkat çekiyor.

Hatta sanıkların ev ve iş yerindeki arama görüntüleri bile en ajite edici fotoğraflar eşliğinde gazetelerin internet sitelerine servis edildi. Soruşturmanın gizliliğini ihlal suçu içeren bu durumla ilgili herhangi bir işlem başlatılmadı.

14 ay önce başlayan ve telefon dinleme, fiziki takip, hesap hareketlerinin izlendiği operasyon dar bir ekip tarafından yürütülürken, ilgili kurumlara da bilgi verilmedi.

Özellikle Halkbank konusunda Türk Bankacılık Sistemi'’nin uluslararası piyasalara bakan yönü nedeniyle uyarılması gereken ekonomi yönetimi de uyarılmadı.

Fiziki ve teknik takip için alınan mahkeme kararlarındaki gizlilik, hiçbir birimin fark edemeyeceği kadar ustaca uygulandı. Tüm bu adımlar Erdoğan’'ın örgüt olarak nitelediği yapılanma tarafından bilinirken, görevlilerin amir ve yöneticileriyle paylaşılmadı

Savcılık'tan RTÜK’'e uyarı yazısı

Bu arada İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, RTÜK’'ün İstanbul merkezli operasyonlara ilişkin yayınlarda soruşturmanın gizliliğini ihlal edecek veya kişileri suçlu gösterecek yayınlarla ilgili gerekli tedbirleri alması istendi.

Başbakan affetmedi

Devlet içinde devlet gibi hareket eden örgüte yönelik nerede olurlarsa olsun görevden almalar yapılacağını belirten Erdoğan'’ın talimatları doğrultusunda son iki gündür Emniyet Teşkilatı merkezli değişiklikler yaşandı.

Emniyette yaklaşık 50 kişi görevden alınarak yerlerine yeni atamalar yapıldı. Özellikle İstanbul Emniyeti’nde İstihbarat Şube hariç bütün kritik şubelerin müdürleri görevden alındı. Ardından da İstanbul Emniyet Müdürü, Başbakan Erdoğan’'ın talimatıyla görevden alındı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’'ne ise Aksaray Valisi Selami Altınok getirildi. Altınok, Başbakanlık Resmi Konutu’'na gelerek görev tebligatını bizzat Erdoğan’'dan aldı.

Önümüzdeki günlerde Emniyet ve Valilikler'de görevden almaların devam etmesi bekleniyor. İllerde yapılan değişikliğin ardından Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde de değişiklikler olacağı ifade ediliyor.

Emniyet içinde illegal yapı var

Emniyet Teşkilatı’'nda bir illegal yapılanma tespit edildiğini ifade eden Mehmet Metiner çarpıcı bilgiler verdi: “

"Belli ki illegal bir örgütlenme, paralel bir devlet söz konusu. Özellikle emniyet teşkilatımız içerisinde böyle bir illegal yapının olduğu besbelli. Bu tespit edilmiştir. Hükümetimiz de bu derin yapıyı tasfiye etme yoluna gidecektir.”"

Üç operasyon birleştirildi

Dikkat çekici bir diğer yön ise ayrı ekipler tarafından ve ayrı savcılar tarafından yürütülen, imar yolsuzluğu, Çevre Bakanlığı ve Rıza Sarraf dosyalarının aynı gün açıklanması. Üç ayrı dosyanın aynı gün operasyona dönüştürülmesi de örgüt iddialarını güçlendirdi.

 

STAR

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler