YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Devletin zirvesi panelde buluştu
Devletin zirvesi panelde buluştu
Devletin zirvesi panelde buluştu
10 Kasım 2007 / 14:46 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Anıtkabir ziyaretinin ardından devletin zirvesi Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu'ndaki anma toplantısında buluştu. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Atatürk'ün ölümünden sonra ihmal edilen iki noktaya dikkat çekerken, Başbakan Erdoğan da toplumun ortak değerleri gerilim yaratmak isteyenleri uyardı. İşte, Atatürk'ün ölümünün 69 uncu yıldönümünde devletin zirvesinden önemli mesajlar.


Devletin zirvesi Anıtkabir ziyaretinin ardından Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu'ndaki ''Okunuşunun 80. Yılında Büyük Nutuk'un Değeri'' konulu panelde buluştu. Önce bakanlar ardından da Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ve kuvvet komutanları geldi salona. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da salona gelmesiyle protokolde samimi bir diyalog yaşandı. Başbakan Erdoğan ile Orgeneral Büyükanıt'ın dudaklarını elleriyle gizledikleri sohbet dikkat çekiciydi. Salona son olarak giren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ayakta karşılandı. Açılış konuşmalarının ilkini Devlet Bakanı Mehmet Aydın yaptı. Ardından da Başbakan Erdoğan geldi kürsüye. Erdoğan konuşmasında toplumu kamplaşmaya sürüklemek isteyenleri uyardı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün mesajı ise Atatürk'ün arkasına gizlenerek ülke ve dünya gerçeklerine ters düşenlereydi. Gül: Onun ölümünden sonra belki de ihmal ettiğimiz şey, bilimsel düşüncenin gözardı edilmesi ve çağın ruhunun anlaşılamamasıdır. Bu bakımdan 29 ekim, 10 kasım, 19 mayıs, 23 nisan ve 30 ağustos gibi anlamlı günlerde yurt ve dünya şartlarının gerçekçi ve meşruiyetçi bir şekilde değerlendirilmesi Atatürk'ü ve Cumhuriyeti anlamamıza hizmet edecektir’ dedi.

Cumhurbaşkanı Gül görüşmesi nedeniyle programdan erken ayrılırken, Başbakan Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Büyükanıt paneli sonuna kadar izlemeyi tercih etti. Her iki isimde çıkışta habercilerin sorularını cevapsız bıraktı.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler