YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Devletin zirvesi bu cenazede
Hakkari'deki hain saldırıda şehit olan piyade çavuş Yunus Yılmaz için Kocatepe Camisi'nde cenaze töreni düzenlendi.
Devletin zirvesi bu cenazede
20 Ekim 2011 / 16:09 Güncelleme: 20 Ekim 2011 / 17:47

Kocatepe Camisi'ndeki törene, şehit Yılmaz'ın ailesi ve yakınlarının yanı sıra Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, DSP Genel Başkanı Masum Türker, Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, ile Deniz Baykal'ın da aralarında bulunduğu milletvekilleri, askeri personel, emniyet mensupları ve gaziler katıldı.   

Cumhurbaşkanı Gül ve protokoldekiler, camiye gelişlerinde şehit Yılmaz'ın babası Hasan Yılmaz, annesi Gülhanım Yılmaz ve kardeşleri ile yakınlarına taziyelerini ilettiler. Şehit Yılmaz'ın babası Hasan Yılmaz'a başsağlığı dileklerini ilettikten sonra bir süre sohbet eden Cumhurbaşkanı Gül, cenazenin bulunduğu musalla taşının önüne Hasan Yılmaz ile birlikte yürüdü ve namaz için birlikte saf tuttu.

Şehit Yılmaz için ikindi namazının ardından cenaze namazı kılındı. Namazı kıldıran Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Hasan Kamil Yılmaz, genç yaşta hayatını kaybedenlerin yürekleri dağladığını, vatan ve bayrak şehidinin cenazesinde içlerin kan ağladığını söyledi. ''Biz de dimdik durarak şehidimizi dualarla uğurlamalıyız'' diyen Kamil Yılmaz, Yunus Yılmaz'ın Türkiye'nin son şehidi olmasını diledi. Yılmaz, ''Silahlı Kuvvetlerimizin, ordumuzun onun intikamını alacak güçte olduğunu biliyoruz'' diyerek şehit Yılmaz için helallik istedi.

Namazın ardından askerlerin omzunda taşınan şehit cenazesi, top arabasına konuldu. Ailesinin ve devlet erkanının eşliğinde top arabasında bir süre taşınan Yılmaz'ın cenazesi defnedilmek üzere ailesinin yaşadığı Pursaklar'a götürüldü.

Tören nedeniyle geniş güvenlik önlemi alan polis, Kocatepe Camisi'nin etrafındaki yolları trafiğe kapadı. Törenden önce uzman ekiplerce camide ve avluda güvenlik araması yapıldı. Ellerinde Türk bayraklarıyla, sloganlar atıp tekbir getirerek törene gelen vatandaşlar, polislerce oluşturulan güvenlik noktalarında üstleri arandıktan sonra avluya alındı. Caminin arka kapısından avluya alınan vatandaşlar polis kordonunun arkasında bekletildiler.  

Şehit Yunus Yılmaz'ın cenazesi avluya getirildiği sırada anne Gülhanım Yılmaz ve baba Hasan Yılmaz'a sağlık ekipleri müdahale ederek, sakinleştirdi. Bu sırada avluda bulunan vatandaşlar da tekbir getirerek, ''Şehidim hakkını helal et bize'' şeklinde slogan attılar.

Cami avlusunda şehidin ailesi ve yakınlarının yanı sıra gaziler için de bir bölüm ayrıldı. Gazilerin namaz kılmak üzere musalla taşının önüne gidişleri sırasında alkışlayarak ''Yiğidim hakkını helal bize'' sloganı atan vatandaşlar, sık sık tekbir getirdiler.

Bu arada ikindi namazından önce camide şehit Yılmaz için Kur'an-ı Kerim okundu. AA 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler