YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Devletin tüm imkanları seferber edildi
Devletin tüm imkanları seferber edildi
14 Mayıs 2014 20:05
Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğünden, Soma'daki maden faciasının ardından bölgeye, devletin tüm kurum ve imkanları seferber edildiği belirtildi.

Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğünden, Soma'daki maden faciasının ardından bölgeye, devletin tüm kurum ve imkanları seferber edildiği belirtildi.

Koordinatörlükten yapılan açıklamada, facianın meydana geldiği andan itibaren yapılan çalışmalara yer verildi.

Açıklamada, şöyle denildi:

"Manisa ili Soma ilçesinde özel bir şirkete ait kömür madeninde trafo patlamasıyla meydana gelen facia nedeniyle 3 günlük ulusal yas ilan edildi, Türkiye ve yurt dışı temsilciliklerde bayraklar yarıya indirildi. Facianın hemen ardından kurulan kriz masasının başında bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Soma'da arama kurtarma çalışmalarını koordine ediyor."

Krize soğukkanlılıkla müdahale edilmesi ve devletin tüm kurum ve imkanlarının seferber edilmesi amacıyla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız'ın başkanlığında bir koordinasyon ekibi oluşturulduğu bildirilen açıklamada, şunlar belirtildi:

Koordinasyon ekibinde, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Başkanı Fuat Oktay ve beraberindeki heyet, Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı ve beraberindeki heyet ile İçişleri Bakanlığı yetkilileri yer alıyor. Bakan Yıldız ile koordinasyon ekibi olayın ardından maden alanına intikal ederek çalışmaları yerinde takip etmeye ve arama kurtarma çalışmalarını koordine etmeye başladı.

Hayatını kaybeden işçilerle ilgili öncelikle kimlik tespiti yapılıyor ardından da psikolojik destekle birlikte ailelerine bilgi veriliyor. Ölü ve yaraları madencilerimizin sayılarına ilişkin veriler ailelerin bilgilendirildikten sonra kamuoyuyla paylaşılıyor."

150 cenazenin otopsi işlemleri tamamlandı

Açıklamada, AFAD'ın verilerine göre, 150 cenazenin otopsi işlemlerinin tamamlandığı, vefat eden madencilerin çoğunun Kütahyalı olduğu, kesin verilerin, kimlik tespit çalışmalarının tamamlanıp, aileler bilgilendirildikten sonra açıklanacağı kaydedildi.

Hayatını kaybeden madencilerin cenaze işlemlerine yardımcı olmak için Diyanet İşleri Başkanlığından din görevlilerinin olay yerine intikal ettiği, vefat eden madencilerin ailelerine defin işlemlerinde yardımcı olmak üzere 41 cenaze nakil aracı ile 6 cenaze yıkama aracının bölgeye sevk edildiği belirtilen açıklamada, şunlara yer verildi:

"Facianın meydana geldiği maden, yerin 405 metre derinliğinde yatay olarak da 2,5-3 kilometre uzunluğunda bulunuyor. Facianın ardından, AFAD koordinasyonunda Zonguldak'tan 16 kişilik Türkiye Taşkömürü Kurumu uzman arama kurtarma ekibi ve beraberindeki ekipman 45 dakika içinde hazırlıklarını tamamlayarak Genelkurmay Başkanlığına ait uçak ile Balıkesir'e, daha sonra 2 helikopterle Soma'ya ulaştı. AFAD liderliğinde yürütülen arama kurtarma çalışmalarında 600'ün üzerinde uzman personel görev yapıyor. Operasyonlarda 1'i uçak 4'ü helikopter ve 52'si ambulans olmak üzere 206 araç görev yapıyor.

Olayla ilgili cumhuriyet başsavcılığı tarafından adli soruşturma açılırken, vefat eden
madencilerin cenaze işlemlerinin uzamaması ve ailelerinin mağdur edilmemesi için
adli işlemlerin hızlandırılması amacıyla Adalet Bakanlığı çalışmalarını sürdürüyor.

Öte yandan olayla ilgili idari soruşturmanın da başlatıldığı açıklandı."

 

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler