YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Devletin kredisi Bank Asya‘ya aktı"
Gülen'in sağkolu Nurettin Veren Paralel Devlet Yapılanması’nın kasası ‘Bank Asya’nın dönüşümünü kaleme aldı. Veren, ‘Çiller’in bize olan sadakat ve teslimiyetini Gülen paraya çevirdi’ dedi.
"Devletin kredisi Bank Asya‘ya aktı"
05 Temmuz 2015 / 02:38 Güncelleme: 05 Temmuz 2015 / 02:45

Gülen Harekeri'nin kasası olarak bilinen Bank Asya, Çiller döneminin batık işadamı Tahsin Tekoğlu’nun Gülen’den yardım istemesiyle cemaate geçti. Nurettin Veren, Gülen cemaatinin hiçbir kademesinde bulunmayan Tekoğlu’nu dönemin Başbakanı Tansu Çiller ile görüşmeye gönderdiğini söylüyor. Gülen, Çiller’den Tekoğlu’na Eximbank’tan kredi almasının yolunu açmasını rica ediyor. Çiller’de bu isteği geri çevirmiyor.

Çiller'in teslimiyeti

Veren, “Tahsin Tekoğlu’na Eximbank’tan 76 milyon dolar kredi verildi. 12 milyon dolarlık ilk taksit dilimi Vakıfbank Mercan Şubesi’ne o tarihte yatırıldı ve 2 ila 3 taksit dilimi şeklinde ödeme tamamlandı. O günün iflas etmiş Tekstilci işadamı Tahsin Tekoğlu bu paraları Asya Finans’a aktararak Bank Asya’nın yönetim kurulu başkanlığına birden bire oturdu” diyerek devam ediyor:

“Mehmet Hasırcı’dan ödünç alınan 500 bin TL ile kurmuş olduğumuz kurmuş olduğumuz Asya Finans 10 yıl sonra yüzde 22’si borsaya kota edilerek Türkiye bankalarında 7,5 milyar TL alıcı bulmuş ve talep gelmiştir. İşte bütün bu hızlı büyüme acaba nasıl olmuştur? Esas sorulması ve araştırılması gereken soru budur.”

“500 bin TL ödünç alınarak kurulan Asya Finans 10 yıl içerisinde nasıl 30 milyar TL değer kazanmıştır ve binden bire Bank Asya ismine çevrilmiştir. Tahsin Tekoğlu cemaatin hiç bir kademesinde bulunmayan iflas etmiş tekstilci bir işadamıdır. 1990’lı yıllarda Tütün Bank tarafından bütün mal varlığına haciz konulmuş ve perişan olmuş bir iş adamıdır. Yalvar yakar bir şekilde Gülen’e yanaşıp yardım dileğinde bulunmuştur.

76 milyon dolarlık kredi

Gülen de beni Çiller’e gönderip bu adama bir şekilde yardımcı olunması için bir dosya vermiştir. Çiller de hocanın bu ricasını kırmadı. O dönemde bütün devlet bankaları Başbakanlığa bağılı olduğu için Eximbank’tan bir kredi verilmesi için Genel Müdürü Ersoy Volkan Bey’e havale etti.

Bu rica 2,3 ay içerisinde şekillendirip kılıfına uyduruldu. Tahsin Tekoğlu’na Eximbank’tan 76 milyon dolar kredi verildi. 12 milyon dolarlık ilk taksit dilimi Vakıfbank Mercan Şubesi’ne o tarihte yatırıldı ve 2 ila 3 taksit dilimi şeklinde ödeme tamamlandı. O günün iflas etmiş Tekstilci işadamı Tahsin Tekoğlu bu paraları Asya Finans’a aktararak Bank Asya’nın yönetim kurulu başkanlığına birden bire oturdu.”

Öngörü değil istihbarat

Nurettin Veren, Fetullah Gülen’in yabancı istihbaratlarla olan bağlantısına dikkat çekerek, “Gülen 1990 öncesinde Altunizade FEM Dershanesi’nde birlikte kaldığımız zamanda elinde bir kâğıtla odasından çıkıp bana ‘Bak Nurettin Bey bu kâğıtta 24 ülkenin parçalanacağının haberi var’ dedi. Bu konuşmadan sonra hakikatten Rusya yıkıldı. Biz bu söylemleri Gülen’in ileri görüşlülüğü olarak algılamıştık. 24 ülkenin bölüneceğini söylediği zaman bu kâğıdın kimden geldiğini sormalıydım. Bu içimde bir uhdedir” dedi.

Bilinmeyen Humeyni yorumu

“1976 yılında laik sistem ile idare edilen İran’da, Pehlevi rejimi 15 yıldır Paris’te sürgünde olan İmam Humeyni tarafından bir kurşun bile atılmadan rejim değişikliğine gitmişti. Ben de merak ile Gülen’e bu olayı nasıl yorumladığını sordum. Eline havada sallayarak ‘Bizim hizmet stratejimiz ve taktiğimiz işte böyle’ dedi. Gülen’in darbe planları 1976 yılından itibaren şuuruna işlemişti.”

 

AKŞAM

 // hüseyin akköylü
Kul. Hakki yiyen yiyen iftlra ata rak islam yasanmmaz allah böyle rezil eder....
05 Temmuz 2015 12:13
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler