YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Devleti Hard Disk'e sığdırmışlar!
Selam Soruşturması kapsamında el konulan ve incelenen harddiskte bakanlar ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ait ses kayıtları bulundu. Paralel Örgüt bakanlar arasında sadece İdris Naim Şahin'i dinlememiş.
Devleti Hard Disk'e sığdırmışlar!
09 Şubat 2015 / 07:30 Güncelleme: 09 Şubat 2015 / 07:31

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Selam soruşturması kapsamında elde edilen 7 hard disk üzerindeki yaptığı incelemelerden hareketle dün 9 ilde operasyon yaptı. Bu hard disklerden birinde 2010- 2013 arasında, o dönemde başbakan olan Tayyip Erdoğan ve neredeyse tüm bakanların dinlendiği belirlendi.

Ses kayıtları arasında çok sayıda rektör, üst düzey bürokrat ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan da bulunuyor İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 22 Temmuz'da gerçekleştirilen "casusluk" soruşturmasının devamı niteliğindeki son operasyonda, 21 polis hakkında daha gözaltı kararı alındı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili İrfan Fidan'ın talimatıyla da dün İstanbul, Zonguldak ve Nevşehir'in de aralarında bulunduğu 9 ilde operasyonlara başlandı.

En gizli görüşmeleri kaydetmişler

Şüpheli polislere, "terör örgütü kurmak ve yönetmek", "siyasal ve askeri casusluk" ve "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs" suçlamaları yöneltildi. 21 şüphelinin, selam soruşturması kapsamında elde edilen 7 hard disk üzerinde yaptığı incelemede ortaya çıkan bilgiler nedeniyle gözaltına alındığı anlaşıldı.

Daha önce de bu hard disklerden ikisindeki bilgilerle, 22 Temmuz operasyonu yapılmıştı. Son incelenen hard diskte de Paralel örgütün faaliyetlerine ilişkin çok çarpıcı bilgilere ulaşıldı. 2010-2013 arasında, başta Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere neredeyse tüm kabinenin dinlendiği belirlendi.

Sadece Paralel Yapı'ya yakınlığıyla bilinen eski İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'in dinlememiş olması ise dikkati çekti. Çok sayıda rektör, üst düzey bürokrat, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve bazı MİT yöneticileri de Paralel örgütün dinleme kaydını tuttuğu isimler arasında. Mağdurların, devletinin ulusal ve uluslararası yararları bakımından gizli kalması gereken çok sayıda görüşmelerinin kaydedildiği belirlendi.

Kimleri dinlediler?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan
Başbakan Ahmet Davutoğlu
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç
Eski Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan
Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş
Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz
İçişleri Bakanı Efkan Alâ
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ
Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek
Eski İçişleri Bakanı Muammer Güler
MİT Müsteşarı Hakan Fidan
İspanya Büyükelçisi Ömer Önhon
Cumhurbaşkanı Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan
İTÜ Rektörü Mehmet Karaca
TRT Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Eren
EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz
BDDK Başkanı Ahmet Şirin
THY Genel Müdürü Temel Kotil

8 Şüpheli Silivri'den

Göza ltı kararı alınan 21 polisten 6'sının, dinlemeler sırasında İstanbul İstihbarat ve Terörle Mücadele şube müdürlüklerinde görevli rütbeliler olduğu, 8 polisin ise önceki operasyonlarda Silivri Cezaevi'ne konulduğu belirlendi.

MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ı "Emin" kod adı ile örgüt üyesi olarak dinleyen şüpheliler arasında İstanbul Adliyesi mescidinde imamlık da yapan emniyet amiri Gaffur Ataç da var. Ataç, İlker Başbuğ'u gözaltına almaya giden ekibe liderlik etmişti.

 

SABAH

10:46
 // +++
RABBIM hepinize hidayet etsin gözümüzü açsın...
09 Şubat 2015 10:46
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler