YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Devlet o çocuğa sahip çıktı
Devlet o çocuğa sahip çıktı
07 Nisan 2012 17:41
Adana'nın Ceyhan ilçesinde dün gece polis tarafından sokakta bulunan ve vücudundaki morluklar nedeniyle işkence edildiği tahmin edilen Ali isimli 5 yaşındaki çocuğun ailesine ulaşmak için özel bir ekip kuruldu

Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, Ceyhan ilçesinde vücudunun çeşitli yerlerindeki yaralarla gece saatlerinde bulunan çocuğun devlet koruması altına alınarak çocuk yuvasına yerleştirildiğini bildirdi.

Vali Coş, Adana Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'ne bağlı Sevgi Evleri Çocuk Yuvası'na yaptığı ziyarette gazetecilere, isminin ''Ali'' olduğu belirlenen çocuğun devlet koruması altına alındığını söyledi. Vali Çoş, çocuğun saat 24.00 civarında Ceyhan'da caddede dolaşırken bir polis ekibi tarafından tespit edildiğini belirterek, ''Ekibimiz kendisiyle ilgilendi, ailesini araştırdı. Çocuk ailesiyle ilgili bilgi veremedi. Sadece isminin 'Ali' olduğunu ifade ediyor'' dedi.

Ailenin tespiti için araştırmalara başlandığını, belediye hoparlöründen de anons geçildiğini kaydeden Coş, ''Çocuğun ailesinin tespitine yönelik çalışmalar devam ediyor. Henüz bir ipucu elde edemedik. Araştırmalarımız sürüyor. Çocuğun uğradığı psikiyatrik travmadan başlayarak, geçmişte maruz kaldığı kötü olaylardan nasıl arındırabiliriz, öncelikle ruh sağlığı ve beden sağlığını nasıl koruyabiliriz, bu konuda ilgili uzmanlardan da istifade edeceğiz'' diye konuştu.

Çocuğun psikiyatrik durumuyla ilgili Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyeleri ile aile psikiyatristlerinin değerlendirmelerini yaptığını ifade eden Coş, şunları söyledi:

''Onların önerisi doğrultusunda çalışma yapılacak. Muhtemelen pazartesi günü klinik şartlarında müşahede altına alınması önerisi söz konusu olacak. Çocuk psikiyatrisi kliniğinde müşahede edilip daha sonra ortaya çıkan bulgulara göre gerekli tedavi yapılacak. Bunlar çocuğun psikiyatrik problemleriyle ilgili. Vücudunda, maruz kaldığı şiddetten olduğu tahmin edilen çeşitli izler var. O izler çerçevesinde yapılması gerekenler de yapılacak.''

Vali Coş, bir gazetecinin, çocuğunun üzerinde sigara söndürülüp söndürülmediğine yönelik sorusuna da ''Sigara söndürüldüğüne dair bir bilgi ve bulgu yok. Adli Tıp raporunda da böyle bir şey yok'' dedi. 
 
''Konuyu Başbakanımız takip ediyor''

 
Konuyla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'in de ilgilendiğini vurgulayan Coş, ''Sabah Başbakanlık'tan aradılar. Ali'nin durumu hakkında bilgi aldılar. Şahin de Adana'ya gelerek, Ali ile görüşecek'' diye konuştu. Vali Coş, çocuğun yaşadıklarıyla ilgili sorumluların bulunması halinde, adli işlemlerin başlatılacağını kaydetti.

Ziyarette, çocuğun görüntüsünün alınmasına izin vermeyen Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Yard. Doç. Dr. Gonca Çelik, içerisinde bulunduğu psikolojik durum nedeniyle görüntü alınmasını tavsiye etmediklerini, çocuğun yaşadıklarının tek bir olay değil, uzun süreli bir istismar olduğunu söyledi. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler