YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Devlet memurları kanunu değişiyor
Devlet memurları kanunu değişiyor
09 Haziran 2010 13:28
Devlet Memurları Kanunu'nda değişiklik öngören 23 maddelik kanun tasarısının bugün TBMM'ye gönderilecek...

Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nda değişiklik öngören 23 maddelik kanun tasarısının bugün TBMM'ye gönderileceğini bildirdi.

Başbakanlık'ta konuya ilişkin bir toplantı düzenleyen Yazıcı, tasarı ile 1965 yılında çıkarılan, ancak daha sonraki yıllarda kısmi değişikliklere tabi tutulan Devlet Memurları Kanunu'nda yeni düzenlemelere gidileceğini söyledi.

Kamu çalışanlarının yüzde 62'sini devlet memurlarının oluşturduğunu belirten Yazıcı, halen devlette çalışan 1 milyon 769 bin 730 memurun yüzde 66'sının erkek, yüzde 34'ünün ise kadın olduğunu söyledi. Memurların 244 bin 500'ünün merkezde, 1 milyon 517 bin 359'unun ise taşrada istihdam edildiğini kaydeden Bakan Yazıcı, memurların 13 bin 175'inin de kariyer uzmanı ve uzman yardımcısı olarak görev yaptığını bildirdi.

Diğer çalışanlarla birlikte kamuda istihdam edilen personel sayısının 2 milyon 824 bin 430'a ulaştığını ifade eden Yazıcı, günümüzde en düşük memur maaşının 1254 lira en yüksek maaşın 5789 lira, ortalama maaşın da 1529 lira olduğunu vurguladı.

TASARI NE GETİRİYOR? 
 "KAMUDA ÜST DÜZEY YÖNETİCİLER ÖZEL SEKTÖRDEN TRANSFER EDİLEBİLECEK"
 Yazıcı, bu düzenleme ile bazı üst yönetim görevlerine atanacakların, özel sektördeki görev sürelerinin kamuda geçmiş gibi değerlendirileceğini ifade ederek, bu durumdaki çalışanların alacağı maaş konusuna da açıklık getirdi. Özel sektörde aldığı maaşa yakın, çok yüksek oranlarda ücret verilmesinin söz konusu olmayacağının altını çizen Yazıcı, "Atanmış olduğu konumdaki kişilerin aldığı ücret neyse o ücreti alacaklar." ifadesini kullandı.
 SİCİL SİSTEMİ YÜRÜRLÜKTEN KALDIRILIYOR
 Yıllardır süren uygulamalarda, devlet memurları için gizli sicil raporu doldurulması suretiyle başarı ve başarısızlığın tespitinin yeterince mümkün olamadığının görüldüğüne dikkat çeken Yazıcı, "Sicil sistemi zaman içerisinde mevcut haliyle işlevini yitirmiştir. Mevcut sicil sistemi kaldırılmaktadır." diye ifade etti.
 Her yıl 1 milyon 776 bin 412 personelle ilgili sicil raporları doldurulduğunu belirten Yazıcı, şöyle devam etti; "Mevcut sicil sistemi kaldırılırken; isteyen kamu kurumlarının yürütmekte oldukları hizmetlerin ve istihdam ettikleri personeli özelliklerine göre somut, ölçülebilir, veriye dayalı, hizmet üretim kalitesi, etkinlik, verimlilik, kendini geliştirme, hedef odaklı çalışma gibi kriterler içeren bilimsel ve çağdaş personel başarı ölçüm ve değerlendirme düzenlemelerini yapabilmelerine de imkan sağlanmaktadır."
 TASARININ GETİRDİĞİ DİĞER YENİLİKLER
 Yazıcı'nın verdiği bilgiye göre, tasarının getirdiği diğer bazı yenilikler şöyle;
 - Kadın memurlara, hamileliklerinin 24. haftasından itibaren ve doğumdan sonraki 1 yıl süreyle gece nöbeti verilemeyecek.
 - Erkek memura, eşinin doğum yapması nedeniyle verilen 3 günlük mazeret izni, 10 güne çıkartıldı.
 - Doğum esnasında veya doğumdan sonra annenin ölümü halinde çocuğun bakımı ile ilgilenmesi amacıyla, memur olan babaya anne için öngörülen süreler kadar ücretli ve ücretsiz izin verilecek.
 - Memurlara tüm çocukları için çocuk yardımı verilecek.
 - Devlet memurunun bakmakla mükellef olduğu veya memur refakat etmediği takdirde hayatı tehlikeye girecek yakınlarının ağır bir kaza geçirmesi veya önemli bir hastalığa yakalanmış olması halinde 3 aya kadar aylıklı refakat izni verilmesi sağlanacak.
 - Emekli olan memurlara yapılmakta olan 500 TL tutarındaki harcırah ödemesi yüzde 50 oranında artırılarak 750 TL'ye yükselecek. Bu düzenlemeden bu yıl emekli olması beklenen yaklaşık 40 bin memur yararlanabilecek.
 - 399 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede sözleşmeli personelin sendikaya üye olamayacakları hükmü, 4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu Hükmüne paralel olarak yürürlükten kaldırılıyor.
 - Sendika üyesi olan kamu görevlilerine Ocak, Nisan, Temmuz ve Ekim aylarında olmak üzere yılda 4 defa toplu görüşme ödeneği verilecek.
 YAPILAN DEĞİŞİKLİKLERDEN 1 MİLYON 769 BİN 730 MEMUR YARARLANACAK
 Yazıcı'nın verdiği bilgiye göre, 657 Sayılı kununa tabi olarak 1 milyon 769 bin 730 memur çalışıyor.
 Bu memurların 244 bin 500'ü merkez teşkilatlarında, 1 milyon 517 bin 359'u da taşra teşkilatlarında görev yapıyor. 657 sayılı kanuna tabi çalışan personel arasında, 2010 Ocak ayı itibariyle en düşük memur maaşı bin 254 TL, en yüksek memur maaşı 5 bin 789 TL, ortalama memur maaşı ise bin 520 TL.

(A.A.)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler