YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Devlet içinde paralel temizlik
Kamudaki paralel yapının temizlenmesi için hazırlanan plana göre polis okulları kapatılacak, kurumlardaki bilgi işlem şubeleri boşaltılacak. KPSS sonuçları da mercek altına alınacak
Devlet içinde paralel temizlik
06 Mart 2014 / 09:55 Güncelleme: 06 Mart 2014 / 09:58

Paralel yapının devletteki yapılanması ile ilgili fotoğrafı çeken hükümet, bu yapıyla mücadele için hazırladığı planı da devreye sokacak. Önümüzdeki dönemde polis okullarının kapatılması, tüm bilgi işlem merkezlerindeki personelin değiştirilmesi de dâhil 4 önemli adım atılacak. Gerekli önlemlerin alınması için çalışmalar başlatılırken hükümetin öncelikli olarak atmaya hazırlandığı adımlar şöyle:

Polis okulları kapatılacak: Hükümet, polis okullarındaki eğitim-öğretim kadrosunun önemli bölümü bu yapıya yakın olduğu için sistemde köklü bir değişiklik yapılması üzerinde duruyor. Mevcut yapıda polis kolejleri ve polis meslek yüksek okulları bulunuyor. Yapılan çalışma kapsamında, polis yetiştiren okulların kapatılarak yeni bir yapılanmaya gidilmesi planlanıyor.

Bilgi işlem boşaltılacak: Bakanlıklar, kamu kurumlarının bilgi işlem ile personel müdürlükleri baştan sona yenilenecek. Buralarda çalışan kişiler genel müdürden memura kadar değiştirilecek.

Sınavlar didik didik: Kamuya giriş sınavları (KPSS) geriye dönük tek tek incelenecek. Kopya çekilen sınavlar iptal edilecek. İptal kararı ile birlikte bu sınavlar ile göreve başlayanların memuriyetleri de sona erecek.

Devletten uzaklaştırılacaklar: Önümüzdeki günlerde devlet içindeki yapılar ile ilgili arka arkaya davalar gelecek. Emniyet'ten Milli Eğitime Bakanlığı'na kadar paralel yapı ile birlikte hareket edip suç işleyenler bu davalar sonrasında ortaya çıkacak. Davalar sonucunda çok sayıda kişinin devlet ile ilişkisi kesilecek.

Her birimi istihbarata dönüştürmüşler

Emniyeteki yer değiştirmeler sonrası ortaya çıkan manzara İçişleri Bakanlığı'nı bile şaşırttı. Ortam dinlemeyle yetinmeyen paralel yapının, cep telefonlarını dinlemek için her biri 500 bin TL değerinde 4 adet "İMEİ Captura" cihazı aldığı ortaya çıktı.

Diğer yandan paralel yapının emniyet içindeki her biriminin de ayrı bir istihbarat birimi gibi çalıştığı anlaşıldı. Yalnızca istihbaratta olması gereken, anahtar kopyalama, kilit makinesi ve maymuncukların TEM'de de çıkmasının ardından kullanılan aletlerle çok sayıda eve de girilmiş olabileceği tahmin ediliyor. Bulunan cihazlarla ilgili müfettiş raporu tutulurken, TEM ve KOM Daire Başkanlıkları ile Ankara ve İstanbul Emniyet Müdürlükleri'nin ilgili dairelerinde bu cihazların çıkmasının ardından geniş çaplı soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında cihazların hangi yollardan elde edildiği ve bunların nasıl gizlendiği araştırılacak.

Cihazlardan sorumlu amir ve memurlara büyük cezalar kesileceği ve görevden almalar olabileceği öğrenildi.

öyle
 // osman
öyle olmasını çok isterdim ama gözüken mualesef...
06 Mart 2014 Perşembe 08:58
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler