YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Devlet cemevlerini tanıyacak
5. Alevi İnanç Önderleri Toplantısı'nda konuşan Bakan Çelik, cemevlerine ilişkin hazırladıkları 3 alternatifli çözüm önerisini Bakanlar Kurulu'na sunacaklarını söyledi. Çelik, "Cemevini hukuken var etme mücadelesi veriyoruz" dedi.
Devlet cemevlerini tanıyacak
30 Ekim 2010 / 08:07 Güncelleme: 30 Ekim 2010 / 08:08

Farklı ülkelerden gelen Alevi inanç önderleri, İstanbul'da buluştu. Cem Vakfı'nın Bostancı Gösteri Merkezi'nde düzenlediği 5. Uluslararası İnanç Önderleri Toplantısı'na çok sayıda dede, baba ve Alevi vatandaş katıldı. Devlet Bakanı Faruk Çelik'in de katıldığı toplantıda cemevlerinin statüsü, Alevilerin genel bütçeden pay almaları, ders kitaplarında Aleviliğin anlatılması, dedelerin eğitimi ve özlük haklarının verilmesi gibi konular tartışıldı. Bakan Çelik, katılımcıların taleplerine "Cemevlerine hukuki statü kazandırılacak ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi'nin müfredattan eğitimle ilgili bölümler çıkarılarak 'öğretim' dersi olarak okutulacak" karşılığını verdi.

YENİ VİZYONLU MADIMAK

Bakan Çelik, kavga için yola çıkmadıklarını ve gerçekçi davranıp sorunların çözümü için güç birliği gerekliliğine dikkat çekti. Salondakilerin sataşmalarına aldırmadan konuşmasına devam eden Çelik, "Ortak yönlerimiz çok. Yani Kerbela bu milletin ortak hüznüdür. Aşure, Hz. Ali ortaktır. Konu insan hakkı meselesidir. Sorunları öteleyebilirdik, yapmadık. Devletin Alevilik ile ilgili hafızası yenilendi. Madımak Oteli'ni kamulaştırdık. 23 Kasım'da Madımak yeni vizyonu ile olacak" şeklinde konuştu.

3 ALTERNATİFLİ ÇÖZÜM

Açıklamalarına cemevlerine yönelik statü ile yapılan düzenlemeleri anlatarak devam eden Çelik, hukuk komisyonu kurulduğunu ve kendilerine bilgi sunulduğunu aktardı. Mevzuat çerçevesinde yapılması gerekenlerin hukukçular tarafından ortaya konulduğunu ifade eden Çelik, cemevlerine mutlaka bir statü tanınması gerektiğini vurguladı. Komisyonun 3 alternatifli netice sunduğunu dile getiren Çelik, çalışmayı Bakanlar Kurulu'na sunacaklarını söyledi. Statü, bütçe veya başka türlü bir değerlendirme yapılamayacağına dikkat çeken Devlet Bakanı Çelik, "Cemevini hukuken var etme mücadelesi veriyoruz" dedi.

SÖZÜNÜ TUT YA DA İMKAN TANI

Cem Vakfı Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan da Alevilerin sorunları ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Doğan, hükümetin söz ettiği "inanç özgürlüğü" vaatlerini uygulamaya koymasının hukuki bir sorumluluk haline geldiğini söyledi. Hükümetin, Alevi açılımı yoluyla dağıttığı umutları artık gerçekleştirmesi gerektiğini ifade eden Doğan, "Alevilerin özerk şekilde örgütlenmesini siyaseten uygun bulmuyorlarsa ya da güçleri yetmiyorsa o zaman Alevilere kendi Diyanet'ini kurma hakkı, yetkisi ve imkanı tanınmalıdır" şeklinde konuştu.

 

Eski Bakan Oktay Alevi toplantısında

Yüksek yargıyı ve HSYK'ya kendi adamlarını yerleştirmekle gündeme gelen Adalet eski Bakanı Seyfi Oktay da katılımcılar arasındaydı. Alkışlarla salona giren Oktay, Bakan Çelik'in oturduğu yere kadar gelerek Çelik'le el sıkıştı. HSYK seçimlerine müdahale ettiği ve kendi adamlarını seçtirmek için yasal olmayan yollarla yargıyı yönlendirdiği iddialarına ilişkin eski Bakan Oktay, "Bu konuda bir açıklama yapmam söz konusu değil. Soruşturmanın sürmesi açısından hukuki açıdan doğru değil. Ben bir hukuk adamıyım. Hukuksal ilkelere uymak zorundayım" diye konuştu. Farklı soruları yanıtlamak istemeyen Oktay, "Toplantı devam ediyor, ayıp oluyor arkadaşlar" diyerek gazetecilerin uzaklaşmasını istedi.

 

Din bilgi alma dersi oluyor

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin hiç olmadığı, seçmeli ve zorunlu olduğu dönemler yaşandığını anlatan Bakan Çelik, dünyada da benzer evreler olduğunu hatırlattı. Din kültürüne ilişkin mahkemeler ve AİHM'de birçok dava olduğunu söyleyen Çelik, yeni düzenlemeyi şöyle aktardı: "Müfredatı yeniden ele aldık. Şu anda Alevi vatandaşlarımızın oluşturduğu komisyonun da katkısıyla taslak hazırlanıyor. Bu bir öğretimdir. Değişiklikler yapıldı, fazlalıklar çıkartılmış, eksiklikler tamamlanmıştır. Bu bir kültür, bilgi alma dersidir. Çocukların ateist bile olsa din nedir bilmesi gerekiyor. Bütün dinleri bilgi olarak alacak şekilde müfredatın dizaynı ocak ayında sizlerin onayıyla, 2011-2012 yılında bir öğretim dersi olarak yürürlüğe girmesini sağlayacağız. Eğitim içeren bölümler çıkartılacak. Sorun din eğitimi ile öğretiminin karıştırılmasıdır. Bu sorun böylece ortadan kalkmış olacak." (Yeni Şafak)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler