YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Devlet balyoz mağdurlarına 13 milyon lira ödeyecek
Devlet balyoz mağdurlarına 13 milyon lira ödeyecek
26 Ocak 2016 11:16
Yüzlerce askerin, kumpas davaları nedeniyle uğradıkları haksızlıkların telafisi için açtıkları davalar bir bir sonuçlanıyor.

Kumpas davalarının mağduru yüzlerce emekli ve muvazzaf askerin, Adalet Bakanlığı aleyhine açtığı tazminat davalarının devlete faturası ağırlaşıyor. Şu ana kadar sonuçlanan 24 davada 27 askerin kazandığı tazminat miktarı, 11 milyon 276 bin 600 lirası manevi olmak üzere 13 milyon 171 bin 872 lirayı buldu. Kumpas Mağdurları Derneği (KUMPASDER) Başkanı emekli Hava Hakim Albay Ahmet Zeki Üçok, açtıkları tazminat davalarına ilişkin Milliyet’e konuştu. Üçok, şunları söyledi:

"BİRÇOK ARKADAŞIMIZ TERFİ EDEMEDİ"

“Maddi manevi tazminat davaları her kumpas mağdurunun ikamet ettiği Ağır Ceza mahkemelerinde açılıyor. Açılan davaların amacı haksız tutuklama ile ilgili ortaya çıkan maddi, manevi zararın giderilmesidir. Haksız tutuklamalar ile sadece cezaevinde alıkoyulma süresi anlaşılmamalıdır. Kumpaszedeler sadece hapiste yatmakla kalmadılar. Arkadaşlarımız tutuklu kaldıkları süre içinde TSK mensubu olarak elde edecekleri terfilerden de mahrum bırakıldılar. Birçok arkadaşımız general olabilecekken Personel Kanunu’nda yer alan tutukluluk süresi nedeniyle terfi edemedi. Bu arkadaşlarımız bekleme süreleri dolduğu için emekli edildiler.

GELECEKTEKİ BAŞARILARI ELLERİNDEN ALINDI

Mahkemeler açılan davalara sadece haksız tutuklama olarak değil, aynı zamanda bu kişilerin gelecekteki başarıları ve mevkilerinin ellerinden alınmış olduğunu göz önünde bulundurarak karar vermesi gerekir. Bir mahkemede kumpas mağduru arkadaşımıza 40 bin lira tazminat bedeline hükmederken başka bir mahkeme bir diğer arkadaşımıza 1 milyon lira tazminat ödenmesine karar verebiliyor.

ACILAR KARŞILANMALI

Tazminat almaya hak kazanan arkadaşlarımızın dosyaları Maliye ve Hazine avukatları tarafından inceleniyor. Mahkeme kararları Yargıtay 12. Ceza Dairesi’nde temyize gidiyor. Yargıtay 12. Ceza Dairesi son kararı verecek merci. Balyoz Davasında 360’dan fazla arkadaşımız yargılandı. Vefat eden arkadaşlarımız oldu. İçimizde en büyük acıyı çekenler vefat edenlerin aileleridir. Bu ailelerin acılarını karşılayacak yasal düzenleme mutlaka yapılmalıdır.”

İşte komutanların alacağı paralar;

1-093.jpeg

 

HABERTÜRK

 // resat altın.
EVET BU DAVADA MAGDUR OLANLAR VAR.AMA BALYOZ MASUM DEĞİL.BU KONUNUN FIRSATTAN İSTİFADEYLE TAMAMEN MASUMLASTİRİLDİGİNİ DÜŞÜNÜYORUM....
26 Ocak 2016 11:45
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler