YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Devlet artık 'Alo' demeye korkar oldu!
Devlet artık 'Alo' demeye korkar oldu!
07 Mart 2014 19:05
Kriptolu telefonlar bile dinlenince kritik görüşmeler yüz yüze yapılmaya başlandı.

Selam örgütü adı altında binlerce kişinin dinlendiğinin ortaya çıkması; kriptolu telefonların bile güvenliğinin olmadığının anlaşılması devlet erkanını tedbir almaya itti.

Cumhurbaşkanı, Başbakan, Dışişleri, Milli Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı ile MİT Müsteşarı'nın arasındaki kritik görüşmelerin mümkün olduğunca yüz yüze yapılması kararı alındı. Ayrıca; Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık gibi kritik mekanların güvenlik araması için zaman süresi sıklaştırıldı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, çalışma yaptığı yerlerde günlük aramanın yapıldığını açıkladı.

Köşk'teki aramalarda şimdiye kadar dinleme cihazları bulunmadı. Ancak Köşk'ün temiz çıkmasına rağmen güvenlik tedbiri elden bırakılmıyor. Aramalar, adeta Köşk'te rutin hale getirildi. 25 metrekarelik bir alanda böcek araması 2 ila 3 saat arasında sürüyor. Edinilen bilgilere göre; Köşk'te MGK toplantısı ve kritik konularda yapılan zirveler öncesinde ekstra önlemler alınıyor. Zirvelerin ve toplantıların yapılacağı yerler böcek aramasından geçirilirken, mekan dinlemesinin de yapılamaması amacıyla ek jammerlar devreye sokuluyor. Önemli konuları yüz yüze görüşme kararı alan devletin zirvesi sadece zorunlu hallerde telefon görüşmesi yapıyor. Cumhurbaşkanı, Başbakan, Dışişleri ve Milli Savunma Bakanları yurt dışında iseler, mecburiyetten telefon kullanılıyor. Devletin zirvesinin yurt dışındaki programlarında da tele kulak ihtimaline karşı Türkiye'de işlemler uygulanıyor. Kalınan oteller de, görüşmelerin yapılacağı mekanlar ek güvenlik tedbirlerine tabi tutuluyor.

 

TÜRKİYE

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler