YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dev zirve: Gündem 'terör'
Dev zirve: Gündem 'terör'
20 Temmuz 2009 14:09
Türkiye ve Irak hükümetleri terörle mücadele için biraraya gelecek...

Geçen hafta Başbakan Erdoğan bazı bakanlarla birlikte başbakanlık konutunda mini bir zirve gerçekleştirmişti. Herkes Ergenekon savcılarıyla ilgili bir değerlendirme yapıldığını sanıyordu ancak konu kürt açılımı olduğu ortaya çıktı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, salı günü yapılan zirvede, hükümetin Kürt açılımının konuşulduğunu doğruladı. Zirvede önemli kararlar alındı belirten Davutoğlu, "çözüm için olağanüstü bir fırsat var" diye konuştu...

"Bütün bakanlar üzerine düşeni yapmaya kararlı." diyen Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:


"Biz de gerekli tedbirleri alacağız. bölge artık çatışmayı kaldırmıyor. Uluslararası konjonktür çözüm için olağanüstü fırsatlar sunuyor. Terörle mücadelede sadece teröristle mücadeleyi ele alıyoruz. Kürt kardeşlerimizle bir problem olamaz, içeride zaten olamaz. Bu türkiye'nin tarihine aykırıdır."

Ahmet Davutoğlu, bölgedeki hassas dengeler nedeniyle Türkiye'nin Irak stratejisinin etnik aidiyetlerin dışında belirlendiğini dile getirerek konuşmasına söyle devam etti:


"Kuzey Irak'ın bütünlüğünü tehdit olarak algılamamız mümkün değil. orada konuşlanmış bir örgütü tehdit olarak algılıyoruz. kürt vatandaşlarımızın Türkiye'nin birliği ve bütünlüğü içinde kendilerini tam bir aidiyet hissiyle buraya ait olmalarını hissettirecek bir yaklaşım içindeyiz."

Şimdi gözler Türkiye ve Irak hükümetlerindeki icracı bakanların ortak yapacağı toplantıya çevrildi. Yüksek düzeyli stratejik işbirliği mekanizması çerçevesinde birçok alanda ortak çalışmalara imza atılacak. Ağustos ya da Eylül ayında yapılması planlanan bu toplantıya Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Irak Başbakanı Nuri El-Maliki başkanlık edecek.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler