YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dev vurgunda PKK parmağı
İstanbul ve Ankara başta olmak üzere dün birçok ilde düzenlenen hayali ihracat operasyonunda çarpıcı detaylar ortaya çıktı.
Dev vurgunda PKK parmağı
01 Mayıs 2012 / 12:46 Güncelleme: 01 Mayıs 2012 / 13:02

İstanbul ve Ankara başta olmak üzere dün birçok ilde düzenlenen hayali ihracat operasyonuyla ilgili gümrük başmüfettişlerinin hazırladığı rapora göre, toplam 45 firmanın, Halkalı, Ambarlı ve Esendere gümrük müdürlüklerinden 400 milyon dolar tutarında hayali ihracat gerçekleştirdiği ortaya çıktı.

Elde edinilen bilgiye göre, hayali ihracat operasyonlarının soruşturması, 2010 yılında gelen bir ihbar üzerine Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı'nın talimatıyla başlatıldı.

Rapora göre, haklarında soruşturma açılan firmaların, Yüksekova Malmüdürlüğü ile Hakkari Vergi Dairesi Müdürlüğü'nden haksız yere 23 milyon dolar tutarında KDV iadesi aldıkları belirlendi. Soruşturma kapsamında, sahte fatura düzenlemek, suç örgütü kurmak, sahte fatura düzenlemek, hayali ihracat yapmak ve suç örgütüne yardım etmek iddialarıyla toplam 123 kişi hakkında, savcılıklara suç duyurusunda bulunuldu.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, sorularını yanıtlarken, gümrüklerin hızlı bir değişim geçirdiğini, rüşvet, yolsuzluk gibi yasa dışı faaliyetlerde bulunanlara asla taviz vermediklerini söyledi. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler