YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dev ihale sonuçlandı
Genel Maksat Helikopter Projesi ihalesinde, ABD'li havacılık ve savunma sanayi şirketi Sikorsky firmasıyla sözleşme görüşmelerine başlanmasına karar verildi.
Dev ihale sonuçlandı
21 Nisan 2011 / 16:26 Güncelleme: 21 Nisan 2011 / 18:11

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Genel Maksat Helikopter Projesi ihalesinde, ABD'li havacılık ve savunma sanayi şirketi Sikorsky firmasıyla sözleşme görüşmelerine başlanmasına karar verildiğini bildirdi.

Gönül, Savun Sanayii İcra Komitesi Toplantısı'nın ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, 2007 yılında başlanan Genel Maksat Helikopter Projesi'nde sona gelindiğini söyledi.

Bakan Gönül, helikopterin, gövde, motor, aviyonik sistemleri, görev yazılımları gibi önemli parçalarının TUSAŞ ana yükleniciliğinde yurtiçinde üretileceğini belitti. Proje maliyetinin 3,5 milyar dolar olduğunu ifade eden Gönül, ilk aşamada 109 helikopter üretileceğini, bu sayının 600'e kadar çıkabileceğini kaydetti.

Bu arada Gönül, bir soru üzerine, Atak helikopterinin Mayıs ayında Türkiye'de uçacağını bildirdi. AA

eleştiri
 // nevzat can
dünyada başka ülke yokmuydu yani helikopteri amerikadan alıyoruz para kazandırıyoruz amerika sonra dünyaya silah çekip ateş ediyor o paralarla yazık yeter artık rusya daha yakın ülke rusyadan daha ucuza alınmazmı yada kendimiz üretelim erdoğan olsun helikopterin adı olmazmı...
21 Nisan 2011 17:10
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler