YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Dersim'de Alevilere haksızlık yapıldı"
"Dersim'de Alevilere haksızlık yapıldı"
29 Kasım 2011 12:20
DP Genel Başkanı Namık Kemal Zeybek, geçmişte Dersim'de Alevilere yapılmış haksızlıklar olduğunu ve bunların düzeltilmesi gerektiğini kaydetti. Zeybek ayrıca Kürtlere bir ayrımcılık yapılmadığını her türlü kamu görevlerinde çalıştıklarını vurguladı.

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Namık Kemal Zeybek, Dersim tartışmalarına ilişkin ''Dersim'de yapılmış yanlışlar varsa, onları bugün düzeltmenin yolları varsa ve bulunmuşsa bunlar ciddi anlamda tespit edilmeli, çok ciddi heyetler çalışmalı'' dedi.

Zeybek, yaptığı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bir tarihçi olmadığını, kendisine verilen bir takım bilgileri doğrultusunda konuştuğunu ve onu samimi bulmadığını söyledi.

Başbakan Erdoğan'ın ''Dersim, Dersimlilere yapılan haksızlıklar konusunda ve Dersim'in sembolleştirdiği Alevi yurttaşlara yapılan haksızlıklar konusunda samimiyse öncelikle kendisiyle yüzleşmesi ve yanlışlarını düzeltmesi gerektiğini belirten Zeybek, yüksek kademeli yöneticiler arasında hiç Alevi bulunmadığını öne sürdü.

''Kürtlere ayrımcılık yapılmıyor''

Zeybek, Alevilere haksızlık yapıldığını ve bunun düzeltilmesi gerektiğini ifade ederek, şunları söyledi:

''Onun için söylüyorum; Türkiye'de Kürt meselesi yok. Türkiye'de Kürt kökenli Türkler, bizim kardeşlerimiz, bu ülkenin unsurlarından birisi olan Kürt kardeşlere yönelik hiç bir ayrımcılık yoktur. Her türlü kamu görevinde, valilerin bir çoğu, diğer yüksek dereceli kamu görevlerinde Kürt kökenli, ana dili Kurmanci, Zazaca olan çok kardeşimiz var. Olması da gayet tabidir. Bunda gayritabii bir şey yok. Gayritabii olan Alevilere yapılan bu olumsuz ayrımcılıktır. Önce bu düzeltilsin. Yani samimiyet varsa, bugün yaşayanlara yapılan yanlışların düzeltilmesi lazım. Dersim'de yapılmış yanlışlar varsa, onları bugün düzeltmenin yolları varsa ve bulunmuşsa bunlar ciddi anlamda tespit edilmeli, çok ciddi heyetler çalışmalı. Ve ortada hukuksuz işlemler varsa düzeltilmeli. Ancak geçmişteki acıları kaşımanın, gündeme getirmenin, yeni tartışmalar açmanın hiçbir faydası yoktur.''

''Nereye kadar gidecek bu iş ''

Zeybek, Dersim konusunun bu şekilde gündeme getirilmesini doğru bulmadığını kaydederek, konuşmasını şöyle tamamladı:

''Tarihimizin gerilerine gittiğimiz zaman Dersim'e, Alevilere yapılmış ve bilinen haksızlıklar vardır. Nereye kadar gidecek bu iş  Dersim'de yapılmış haksızlıklar olduğu bilinir. Orada bir isyan olmuş ve bastırılmıştır. Bu isyanın bastırılması sırasında, bölgeye devlet düzeninin götürülmesi sırasında yapılan bazı haksızlıklar, yanlışlıklar olduğu bilinir. Ama şu anda bunları kaşımanın, gündeme getirmenin kime, ne faydası vardır ''


AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler