YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dersim katliamında iktidar hangi partiydi?
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Erdoğan, "Öyle Taksim Meydanı'nda kalkıpta Gezi'yi bahane ederek ortaya çıkanlar, sandıkta bunun cevabını alacaklar" dedi.
Dersim katliamında iktidar hangi partiydi?
23 Haziran 2013 / 18:33 Güncelleme: 23 Haziran 2013 / 18:48

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Erzurum'da  İstasyon Meydanı'nda düzenlenen ''Milli İradeye Saygı Mitingi''nde Erzurumlulara hitap ediyor.

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Başbakan Erdoğan, "Gezi yalan, hedef talan. Oyun bu. Çünkü talanları bitmişti. AK Parti iktidarıyla, talan bitmişti. Onun için gezi yalan her taraf talan. Dertleri bu. Ama bu millet size bu yolu açmayacak. İşte ne güzel yazmışlar. Oyunu millet bozar, finali sandık yazar. Olay budur. Eğer yüreğiniz varsa, eğer dürüstseniz, eğer demokrasiye inancınız varsa, eğer halkın iradesine inancınız varsa, sandık geliyor. 8 ay var. 8 ay sonra buyrun sandığa. Orada herkes boyunun ölçüsünü alır" ddiye konuştu.

Erdoğan,"Şundan hepiniz emin olun. Millet en başından beri bu oyunu gördü ve oyunu bozdu" dedi.

Sosyalist mosyalist geçin bunları

Başbakan Erdoğan,"Bu sosyalist geçinenler var ya. Bunları şöyle arayın. Çoğu şimdi Bodrum'dadır. Yatlarındadırlar. Bunların çoğunu İstanbul'dan tanırım. Sözde sanatçılarını ve aydınlarını tanırım. O çığırtkanlık yapan var ya mesele gezi parkı değil hala anlamadın mı diyen var ya. Bunlar yeri geldiği zaman, boğaza karşı viskiyi yudumlamasını çok iyi bilirler. Sosyalist mosyalist geçin bunları" diye konuştu.

Erdoğan, "Milletimin tamamına sesleniyorum; siz bizi iktidar yaptınız ancak siz indirirsiniz. Milletten başka kimse indiremez ve biz iki güç tanırız bir Hak, iki halk. Bunun dışında güç tanımayız" dedi.

Millete yakışan ağır başlılıktır

Başbakan Erdoğan, "Millet bunlardan illallah ediyor. Millet sabrediyor. Millet itidalle hareket ediyor. Ama bunlardan yaka silkiyor. Daha da sabredeceğiz. İtidalden hiç taviz vermeyeceğiz. Bu millete yakışan ağır başlılıktır. Ağır başlılıktan vazgeçmeyeceğiz" dedi.

Sandıkta bunun cevabını alacaklar

Erdoğan, "Onlar Twitlerle varsın saldırsınlar, onlar varsınlar Facebooklarla saldırsınlar. Evelallah benim vatandaşımın, benim dadaşımın iradesi var. Bu iradenin üzerinde bir irade, demokraside biz tanımıyoruz. Demokraside güç milli iradedir. Bunlar önce milli iradeye saygı duymayı öğrenecekler. Bunun başka çıkışı yok. Öyle Taksim Meydanı'nda kalkıpta Gezi'yi bahane ederek ortaya çıkanlar, sandıkta bunun cevabını alacaklar" dedi.

Başbakan Erdoğan, "Bir milyon yalan haber yayınlasınlar bunlar tutmaz. Onu yapmadılar mı? Twitlerle sadece bu işi yaptılar. Zannettiler ki bu yalan haberlerle bu iş tutacak. Sizin yalan haberleriniz yatsıya kadar sürer ve yatsıda bu mum ne yapar? Söner... Hepsi biraraya gelsin üzerimize yürüsünler, Allah'ın izniyle 'Ya Fettah' der bu tezgahların hepsini alt üst ederiz. Şundan hepiniz emin olun millet en başından itibaren bu oyunu gördü ve bu oyunu bozdu" ifadelerini kullandı.

Yenildin, yenildin, yenildin

Başbakan Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin sözlerine ilişkin, "Ağzından çıkan ifadeleri, kulağı duymuyor. Bu ülkenin başbakanı seversin sevmezsin ama hakaret etme o bir insani ağza yakışmayacak ifadeleri kullanmak asla bir siyasetçiye yakışmaz. Ama ben, onların ağzıyla cevap vermeyeceğim. Çünkü Erzurumlu dadaşım bilir. Çünkü kem söz sahibinindir. Günü gelecek, zamanı gelecek sandıkta bunlardan hesap soracağız. Şimdi burada bizi Teyyo pehlivana benzetmiş. Teyyo pehlivan sensin. Çünkü bugüne kadar girdiğin hiçbir müsabakadan netice alamadın.Yenildin, yenildin, yenildin" diye konuştu.

Polise talimatı ben verdim

Erdoğan, "İçişleri Bakanıma, '24 saat içinde AKM'yi temizleyeceksiniz' dedim. 'Meydanı temizleyeceksiniz ve Anıtı temizleyeceksiniz, arkasından da Gezi Parkını temizleyeceksiniz' dedim. Polise talimatı ben verdim" dedi.

Türkiye ekonomik olarak kaybetti

Başbakan Erdoğan, "Bu eylem neticesinde, Türkiye kazanmadı. Maalesef ekonomik olarak kaybetti. Turizmde kaybetti. Uluslararası gücünde kayba uğradı. Türkiye kaybederken, bu eylemlerden dolayı başkaları kazandı. Kim? Faiz lobisi kazandı. Bazı uluslararası sermaye çevreleri kazandı. İşte şu anda Brezilya'da aynı oyunu oynuyorlar. Brezilya halkını, gençliğini kullanarak, farklı bahaneler altında Brezilya'ya zarar vermek istiyorlar. Benim milletim bu oyunu da gördü. Bu oyunu bozuyor. Ancak sokaktaki gençlerin, eylemcilerin de bu oyunu görmelerini, evlerine dönmelerini, Türkiye'ye daha fazla zarar vermekten, Türkiye düşmanları adına taşeronluk yapmaktan artık vazgeçmelerini istiyorum" dedi.

Aleviler bu oyuna gelmeyin

Ülkemdeki bütün Alevilere sesleniyorum. Dersim katliamında iktidar hangi partiydi? CHP'nin iktidar olduğu dönemde bu katliam gerçekleşti.

AA

23:59
 // hepsi bir arada
Dersim olaylari tek parti döneminde yani chp döneminde oldu. Ama bir noktaya dikkat çekmek gerekir. O zamanin chp si bugün mevcut olan bütün siyasi görüşleri bünyesinde batindiriyordu. Başka parti yoktu muhalif görüşlerde chp içinde idi. Unutulmasin merhum adnan menderes ve ekibi de chp içinden çikip demokrat partiyi kurmuşlardir. Bugünun chp si ile o günlerin chp si tamamen birbirinden farklidir. Bugünun chp si atatürkün chp si değildir. Bugünün chp si aşiri sola kominizme marsizme daha yakin bir partidir. Atatürk zamanindaki chp daha milliyetçi türkçü bir parti idi. Atatürk o zaman chp ye bazi imtiyazlar vermişti o zaman bu gerekiyordu, ama chp o zamanki çizgisinden saptiği için o imtiyazlar geri alinmalidir ( mesela iş bankasi hisseleri). Bu hisseler ne yapilabilir benim önerim tbmm ye verilebilir. Tbmm bütün partileri temsil etmektedir. O zamanin chp si içerisinde bütün görüşler olduğuna göre en uygun çözüm budur....
23 Haziran 2013 23:59
19:19
 // BAYRAK
Yasalarda belirtilen ölçü ve şekilden başka, Türkiye bayrağına benzetilen her şey bez parçası ve paçavradır. Bayrak değildir. Türkiye bayrağının üzerinde herhangi bir şekil veya şahıs resmi koyanlar, bayrak düşmanıdır....
23 Haziran 2013 19:19
18:48
 // DEV PRODİKSİYON
Trt yada bu konuda gücü yeten yapımcılara sesleniyorum. Gelin bu Dersim Katliamını belgesel bir nitelikte beyaz perdeye aktarın diyorum. Ama cesur bir sinama olsun. Yok şuna dokunamam, yok buna karışamam denmemek kaydıyla tabi....
23 Haziran 2013 18:48
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler