YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dersim isyanı büyüyor
Dersim isyanı büyüyor
13 Kasım 2009 09:34
CHP Genel Başkanı Onur Öymen Tuncelileri fena kızdırıd. Öymen'in sözlerine öfkesi dinmeyen Tunceliler CHP İstanbul İl Başkanlığı'na gelerek siyah çelenk bıraktı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen’in demokratik açılımın ön görüşmesinin yapıldığı TBMM Genel Kurul’undaki konuşmasında Dersim isyanının bastırılması şeklini övmesine tepkiler dinmiyor.

SON DAKİKA: ONUR ÖYMEN ÖZÜR DİLEDİ

Öymen’e tepkili olan Tuncelililer CHP İstanbul İl Başkanlığı’na gelerek siyah çelenk koymak istedi. Önlem alan çevik kuvvet ekipleri buna izin vermedi ve arbede yaşandı.

CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin ise, elinde karanfillerle gelerek olayları yatıştırmaya çalıştı, ancak protestocular karanfili kabul etmedi. İstanbul’daki protesto sürüyor.

NE OLMUŞTU?   

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, 10 demokratik açılımın ön görüşmelerinde süreci eleştirerek, daha önce de isyanların yaşandığını anlattı. Öymen, Dersim isyanına da dikkat çeken Öymen, o dönemin hükümetinin 'analar ağlamasın' demediğini ve isyanı bastırdığını hatırlattı. Öymen'in isyanı bastırılmasından sonraki süreci övmesi Tuncelileri ayağa kaldırdı.

Öymen, 10 Kasım'da Meclis Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada şunları söylemişti: "Maalesef bu ülkenin anaları çok ağladı. Tarihimiz boyunca çok şehit verdik. Çanakkale Savaşı'nda 200 bin şehidimiz vardı, hepsinin anası ağladı. Kimse çıkıp 'bu savaşı bitirelim' demedi. Kurtuluş Savaşı'nda, Şeyh Sait isyanında, Dersim isyanında, Kıbrıs'ta analar ağlamadı mı? Kimse 'analar ağlamasın, mücadeleyi durduralım' dedi mi? İlk siz diyorsunuz. Çünkü sizin terörle mücadele cesaretiniz yok."

ÖYMEN’İN HİTLER’E BENZETİLEN FOTOĞRAFLARI ASILDI

TBMM’de CHP grubu adına demokratik açılım konusunda yaptığı konuşmada, 1938 Dersim isyanları ile ilgili sözlerinden dolayı Tuncelilerin büyük tepkisini çeken CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen’in Hitlere benzetilen fotoğrafları çoğaltılarak Tunceli sokaklarına asıldı.

Avrupa Dersim Dernekleri Federasyonu tarafından asılan fotoğrafta, Onur  Öymen, Hitler’e benzetilerek üzerine Türkçe, İngilizce ve Tunceli yöresinde konuşulan Zazaca dillerinde kırmızı harflerle yazılı, ‘Bu adam aranıyor’ yazıldı.

ÖYMEN HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

İnsan Hakları Derneği (İHD) Tunceli  Temsilcisi Barış Yıldırım, CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen hakkında suç  duyurusunda bulundu.

Barış Yıldırım yaptığı açıklamada, Öymen'in 10 Kasım 2009 tarihinde TBMM'de yaptığı konuşmada, o dönem  yaşayan “Dersimliler'i” terörist olarak değerlendirdiğini öne sürerek,

 “Öymen, bakanlık yapan İhsan Sabri Çağlayangil ve yine o dönem generallik yapan çeşitli kişilerin anılarında belirttiği, suç teşkil eden kimi eylemler ve insan hak ve özgürlüklerine aykırı uygulamaları överek, TCK'nın 215. maddesinde düzenlenen 'Suç ve Suçluyu Övme' fiilini ihlal etmiştir” iddiasında bulundu.

Yıldırım, Öymen'in beyanatlarının TCK'ya ve çeşitli hukuksal düzenlemelere aykırı olduğunu ifade ederek, Öymen hakkında gerekli soruşturmanın açılması ve iddianame düzenlenmesi talebiyle Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurduğunu kaydetti.
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler