YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dershanenin eğitime başarısı yüzde kaç?
Dershane tartışması tüm hızıyla sürüyor. Eğitime darbe olağı iddia ne kadar doğru?
Dershanenin eğitime başarısı yüzde kaç?
25 Kasım 2013 / 17:55 Güncelleme: 25 Kasım 2013 / 17:58

Eğitim Reformu Girişimi, dershanelerle ilgili bugüne kadar hazırlanmış raporları derledi. Buna göre dershanenin başarıya etkisi sadece yüzde 7.

Sabancı Üniversitesi öncülüğünde eğitime yönelik öneriler geliştiren Eğitim Reformu Girişimi (ERG) bugüne kadar Türkiye'de yapılan araştırmalardan yola çıkarak dershaneler konusunda rehberlik etmesi amacıyla bir rapor hazırladı. Rapor Yeni Şafak gazetesinde yer aldı.

Dershanelerin dönüştürülmesi/ kapatılması tartışmalarının doğru bir temelde gerçekleşmesine katkı yapmayı amaçlayan raporda dershanelerin ortaöğretim ve yükseköğretime geçiş sistemi içerisinde eşitsizliğin büyümesine katkı yaptığına da dikkat çekildi.

Katkısı pek fazla değil

Türkiye'de dershaneler üzerine, sınırlı da olsa, karar alma süreçlerinde yol gösterici olabilecek bazı bilimsel çalışmalar bulunduğuna dikkat çeken ERG yayınlanan raporunda Türkiye'de dershaneye gitmenin üniversiteye giriş sınavında elde edilen başarıya etkisinin harcanan para, öğrencinin ebeveyninin sosyal statüsü ve maddi imkanlarına bağlı olarak paraya göre yüzde 7-9 oranında etkilediği kaydedildi.

Ucuz dershane hüsran

Ali Çarkoğlu, Fırat İnceoğlu, Alkan, Çarkoğlu ile Alpay Filiztekin'in 2008 yılında yaptıkları bir araştırmada,'dershaneye daha az kaynak ayrılması durumunda, dershaneye gitme ve üniversiteye yerleşme arasında herhangi bir ilişki bulunmadığı'na dikkat çekilerek kalitesiz eğitim, disiplinsizlik, kurumsal olmayan yapı gibi dezavantajları bulunan 'hesaplı' dershanelerin üniversiteyi kazanmaya etki etmediği ifade ediliyor.

Gelirin yüzde 15'i dershaneye gidiyor

ERG'nin yayınladığı araştırmada çarpıcı noktalardan biri de dershane için verilen ücret. Türk Eğitim Derneği'nin araştırmasına göre hane halkları 2013 fiyatları ile yaklaşık 12 bin TL harcıyor. 2008'de yapılan bir araştırmaya göre de haneler toplam gelirlerinin yüzde 15'ine varan oranlarda dershane harcaması yapıyor. Ayrıca dershaneler Türkiye genelinde eğitimde eşitsizliğe de neden oluyor.

dersane
 // kamil
Dersaneye giden biri olarak yazıyorum ygs den sonraki zamanda maddi sıkıntılarımızdan dolayı artık devam edemeyeceğimi dershane hocama söyledim 6 ay devam etmedim yeminle söylüyorum vallahi ne zorluk çektiğimizi bi allah bilir birde ailem ve ben icralık olduk...Hani diyorlarya vay efendim dersaneye giden ahlakı düzeliyor falan fistan ne disiplin var ne bişey herkez istediği gibi pisliğe alışanlrı ben dersanede gördüm anne baba bilmiyor çocuğunun ne durumda olduğunu her zaman anne baba ya ...
26 Kasım 2013 Salı 09:39
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler