YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dershane mağduru binlerce aile var
Birebir Dersaneleri’nin sahibi Hacı Sürmeneli, dersanelerin Türkiye’nin sırtında bir kambur haline geldiğini belirterek, “Hacze maruz kalan binlerce aile var. Dersaneler yüzünden aileler huzursuz olmuş bazıları hapishanelere girmiştir” dedi.
Dershane mağduru binlerce aile var
02 Aralık 2013 / 07:50 Güncelleme: 02 Aralık 2013 / 08:49

İstanbul Bakırköy ve Güngören’deki Birebir Dersaneleri sahibi işadamı Hacı Sürmeneli, hükümetin dersaneleri özel okullara dönütürmeye teşvik kararının doğru olduğunu belirterek,  dersane borcundan dolayı mağdur olan binlerce aile olduğunu söyledi. Sürmeneli, “Çoğu dersane bu insanlara haciz memurları gönderdi. Hacze maruz kalan binlerce aile var. Dersaneler yüzünden aileler huzursuz olmuş bazıları hapishanelere girmiştir” dedi. Sürmeneli dersanelerin  dönüştürülme kararının yeni bir karar olmadığını vurgulayarak dersane gerçeğini çarpıcı örneklerle gözler önüne serdi:

Binlerce dersane mağduru var

-Dersane borcundan dolayı mağdur olan binlerce aile var. Bu karar hemen alınmadı. Eğitimciler ve pedagoglar çalışma yaptılar ve buna göre kararlar alındı.

-Dört yıl önce bize bilgi verildi herkes tedbirini alsın dendi. Ben de dersanelerimi kapattım.

-Başbakan hiç kimseyi mağdur etmedi. Uygunsanız kolej yapın değilseniz açık lise yapın dendi.

-Dersaneler  birçok kişiyi üzmüştür. Ben bir çok öğrencinin borcunu silerek kapattım. Araştırdım baktım gerçekten muhtaç insanlar borçlarını sildim. Ama çoğu dersane bun insanlara haciz memurları gönderdi.

-Hacze maruz kalan binlerce aile var. Dersaneler yüzünden aileler huzursuz olmuş bazıları hapise girmiştir.

-Bize öğrenci getirsinler diye okuldaki öğretmenlere komisyon primi gibi çeşitli teşvikler verilirdi.

Dersaneler ülkeye kambur oldu

-Dersaneler bu ülkenin sırtında bir kambur haline gelmiştir. Bu gerçeği kimse saklayamaz.

-Hükümet çok güzel öneriler getirdi, öğretmen vasfı taşıyan hiç kimseyi mağdur etmeyeceğim dedi.Binalarımız kolej veya açık lise oluyor öğretmenler açıkta bırakılmıyor. Peki kim mağdur oluyor. Öğrencileri sömürerek para kazananlar mağdur oluyor.

-450 kadar öğrencimiz vadı. Bakanlık bizi bilgilendirdi biz de zarar etmemek için 6-7 ay önce kapatma kararı aldık. Ben de müteşebbisim ticaret yapıyorum.

-Bakırköy de 4 bin TL’ye kadar öğrenci alıyordum Güngören’de 2 bin TL’ye kadar alıyordum. Dört yıl dersanecilik yaptım. Para kazanmak için ben bu işe girdim.

Hiçbir çocuğumu dersaneye göndermedim

-Ben çocuklarımı bu güne kadar dersaneye göndermedim. Dersaneciliğin içine girdikten sonra ne kadar yanlış ne kadar hatalı olduğunun farkına vardım. Resmen insanları sömürüyorsun.  Zaten başaracak çocuk başarır.

-Bir yeğenim var memlekette. Dersaneye gitmedi ona sadece kitap gönderdim. Tarlada ahırda çalıştı babasına yardım etti ve evde ders çalışarak üniversiteyi kazandı. Bu tamemen kişinin istemesiyle alakalı bir durum.

-Dersaneciler dürüst olsun. Başarı oranlarını açıklasınlar. Okul birincilerini bir kenara koysunlar normal talebelerin başarı oranı ne bunu açıklasınlar.

-Dersanerin çocukların haftasonlarını öldürdüğünü ve çocuklardan sosyal hayatı aldığını iddia ediyorum.

-Üç çocuğum var, en küçüğü şu an lise 2’de okuyor. Hiç birisini dersaneye göndermedim. Sadece biri arada bir gelip sadece deneme sınavlarına katılırdı.

-Oğlum daha orta okuldayken SBS’lerde başarı elde ettiği için bir çok dersane ve kolej ücretsiz okutmak için geldi. Geçen sene İstanbul’da liseler arası bir yarışmanın biyoloji dalında birincisi oldu. Bundan dolayı da bir çok dersane onu ücretsiz okutmak istedi.

-Kolejler istedi ben yine vermedim. Herkesin en çok çocuklarını dersaneye gönderdiği bir. dönemde bir dersaneci olarak çocuğumu dersaneye vermedim. Hala buna inanıyorumSTAR

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler