YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dershane kitaplığının arkasında 'gizli oda' bulundu
Çorum'un Mecitözü ilçesinde Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile bağlantısı sebebiyle kayyum atanan dershanede, öğretmenler odasındaki kitaplığın arkasında gizli bir oda olduğu ortaya çıktı.
Dershane kitaplığının arkasında 'gizli oda' bulundu
24 Eylül 2016 / 15:30 Güncelleme: 24 Eylül 2016 / 15:33

Mecitözü'de faaliyet gösteren ve yaklaşık 7 ay önce eğitim faaliyeti durdurulan "Ana Fen Dershanesi"nin bağlı olduğu şirkete nisan ayı içerisinde Çorum Cumhuriyet Başsavcılığının talebi üzerine Sulh Ceza Hakimliği'nin kararı ile kayyum atandı.

Şirkete bağlı okul ve dershanelerde inceleme yapan kayyum heyeti, dershanedeki inceleme sırasında gizli bir oda ile karşılaştı. Örgüte ait çok sayıda kitap ve dergilerin de bulunduğu dershanede öğretmenler odasındaki kitaplık görünümlü dolabın arkasında oluşturulan gizli odada yapılan incelemede bilgisayar, kanepe ve doküman bulundu.

Kayyum Heyeti Üyesi Derya Öztekin yaptığı açıklamada, FETÖ'ye ait okul, yurt ve dershanelere el konulmasından dolayı 28 Nisan 2016'da Çorum'daki okul, yurt ve dershanelere kayyum olarak atandıklarını söyledi.

foto-597.jpg

KİTAPLIKTAN GİZLİ ODAYA!

Mecitözü ilçesindeki dershanede yapılan incelemede ise öğretmenler odasında iki kapaklı kitaplığa rastladıklarını anlatan Öztekin, "Kitaplığa ilk bakıldığında iki bölmesi olduğu görülüyor. Kitaplığın gözlerini kontrol ettiğimizde dolapların kitapla dolu olmasını beklerken, farklı gizli bir odaya açıldığı tespit edildi." dedi.

"ODADA YATAK, ÇARŞAF VE YORGANLAR VARDI"

Kitaplıkla gizlenen odanın içerisinde yatak ve yorgan olduğunu aktaran Öztekin, "Buraya bir yatak konulmuş ve odanın penceresi kalın perdelerle kapatılarak dışarıdan görünmesi engellenmiş. Odada yatak, çarşaf ve yorganlar vardı. Örgütteki teröristlerin bir kısmının burada kaçak olarak kaldığı düşüncesi bizde uyandı. Konuyla ilgili Çorum Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduk." ifadelerini kullandı.

Kayyum olarak atandıkları tarihte dershanenin faaliyet göstermediğini ancak elektrik, su gibi aksamlarının çalışır vaziyette olduğunun altını çizen Öztekin, "Aşağı yukarı 7-8 aydır dershane fiili olarak çalışmıyor ama bazı kişilerin gelip gittiği tarafımızca tespit edildi. Tespit edildikten sonra anahtarlar alınarak burası tarafımızdan mühürlendi." diye konuştu.

Çorum'da bünyesinde 7 okul, yurt ve dershane bulunan 2 şirkete FETÖ/PDY'ye finans desteği sağladığı gerekçesiyle nisan ayında kayyum atanmıştı.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler