YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dersane saldırısı belgelendi
KCK yöneticisinin dershaneye saldırı fotoğrafları, mahkemede önüne konuldu
Dersane saldırısı belgelendi
17 Nisan 2012 / 07:44 Güncelleme: 17 Nisan 2012 / 07:46
Diyarbakır 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam eden terör örgütü KCK ana davasında önemli bilgiler gündeme geldi.

Yargılama dosyasında yer alan deliller, KCK yöneticilerinden sanık Sevi Demir'in Diyarbakır'ın Bağlar ilçesinde 150 öğrencinin eğitim gördüğü bir okuma salonuna saldıranlar arasında olduğunu ortaya koydu. Mahkeme heyeti, dünkü duruşmada, okuma salonunu taşladığı sırada çekilen fotoğrafları Demir'e gösterdi. Sanık, dosyada delil olarak yer alan etkinliklere, DTP'nin meclis üyesi olduğu için katıldığını, suç işlemediğini savundu. Molotofkokteyli, ses bombası ve taşlarla yapılan saldırı 18 Ekim 2008'de meydana gelmiş, öğrenciler çıkan yangında ölümden dönmüştü.

Terör örgütü PKK'yı da bünyesinde barındıran KCK ana davasının 45'inci duruşması Diyarbakır 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapıldı. 99'u tutuklu 152 sanığın yargılandığı davanın dünkü duruşmasına, tutuklu sanıklardan 32'si raporlu olduğu gerekçesiyle katılmadı. Mahkeme heyeti, önceki duruşmada bir kısmı okunan KCK yöneticilerinden sanık Sevi Demir'le ilgili dosyadaki delilleri okumaya devam etti. Yargılama dosyasında yer alan delillerde, Demir'in, 150 öğrencinin eğitim gördüğü bir okuma salonuna saldıran göstericiler arasında olduğu ortaya çıktı. Mahkeme heyeti, Demir'in okuma salonunu taşladığı sırada çekilen fotoğrafları sanığa gösterdi. Sanık Demir, dosyada delil olarak yer alan etkinliklere, DTP'nin meclis üyesi olduğu için katıldığını, suç işlemediğini savundu.

Mahkeme Başkanı Menderes Yılmaz, dosyanın gizli tanığı Papatya ve Mercek'in ifadelerinde sanıkla ilgili yer alan bölümleri de okudu. Sevi Demir'in KCK bünyesinde örgütlenen Devrimci Özgür Kadın Hareketi içinde yer aldığı belirtildi. Gizli tanık, sanık Demir'in Diyarbakır'ın Bağlar ilçesinde, sanık Musa Farisoğulları ile birlikte yapılacak eylemlerden sorumlu olduğunu ve ilçede etkili olduğunu dile getirdi. Başkan Yılmaz, sanığın 18 Ekim 2008 tarihinde Diyarbakır'ın Bağlar ilçesinde banka şubeleri, işyerleri ve okuma salonlarına saldırıların düzenlendiği eylemlere katıldığının iddia edildiğini belirterek, sanığa saldırı sırasında çekilmiş ve kırmızı kalemle daire içine alınmış fotoğrafını gösterdi. Sanık Demir, "Doğrudur. Partimiz organize etti. Ben de katıldım. Ancak talimatlarla ilgili bilgim yok." dedi..

KCK tarafından düzenlendiği tespit edilen okuma salonuna yönelik saldırı, Diyarbakır'ın Bağlar ilçesinde 18 Ekim 2008 tarihinde meydana gelmişti. Molotofkokteyli, ses bombası ve taşlarla saldırı düzenlenen okuma salonunda yoksul öğrencilere eğitim veriliyordu. 150 öğrencinin bulunduğu saldırı sırasında okuma salonunun giriş kapısında yangın çıkmış, öğrenciler arka sınıflara kaçarak yanmaktan kurtulmuştu.

KCK, internet sitesinden eylem talimatı vermiş

Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada başta Diyarbakır olmak üzere Türkiye'nin birçok yerinde düzenlenen yasa dışı yürüyüş ve eylem talimatlarının rojaciwan.com isimli internet sitesi üzerinden haber şeklinde verildiği de ortaya çıktı. Mahkeme heyetinin okuduğu delillere göre, terör örgütünün 'Kürdistan Halk İnisiyatifi' adıyla internet sitesinde yayınladığı haberlerde eylem talimatları yer aldı. Haberi okuyanların, eylem talimatına uygun olarak davranıp istenilen yerde toplandıkları belirtildi. Diyarbakır'da oturma eylemi, çadır eylemi, dağa yürüyüş eylemi başta olmak üzere birçok etkinliğin bu şekilde verilen talimatla yapıldığı kaydedildi. Sanık Sevi Demir, partisinin düzenlediği etkinliklere katıldığını; ancak hiç kimseden ya da internet üzerinden talimat almadığını belirtti.  (Zaman)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler