YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dernekleri kapatılmadı!
Dernekleri kapatılmadı!
30 Nisan 2010 11:48
Siyah Pembe Üçgen İzmir Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Araştırmaları ile Ayrımcılığa Karşı Dayanışma Derneğine yönelik olarak, tüzüğünün ''Türk aile yapısına ve genel ahlaka'' aykırı olduğu gerekçesiyle açılan kapatma davası reddedildi

İzmir 6. Asliye Hukuk Mahkemesindeki duruşmaya dernek avukatları ve yönetim kurulu üyesi Ozan Ünlükoç katıldı. Avukatlar, açılan davanın Anayasa'ya aykırı olduğunu savunarak, reddini talep etti.

Hakim Mürsel Ermiş, ''Her insan gibi eşcinsellerin de dernek kurma özgürlüğüne sahip olduklarını'' belirterek, derneğin feshi isteminin reddine karar verdi.

Duruşma sonunda adliye önünde basın açıklaması yapan Derneğin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Avukat Oktay Cerit, İzmir Valiliğinin başvurusuyla, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, Siyah Pembe Üçgen İzmir Derneği'nin, Tüzüğünün 2. maddesinin ''Genel Ahlaka ve Ailenin Korunmasına Aykırılığı'' iddiasıyla açılan davanın reddedildiğini ve bu kararın sevindirici olduğunu belirtti.

Kapatma davasının açılmasının, İzmir'deki eşcinsellerin örgütlenme özgürlüğünü engelleme çabası olduğunu öne süren Cerit, ''Oysa örgütlenmek, ayrımcılığa uğrayan gruplar için nefes alabilmenin olmazsa olmazıdır. Bizi dava süresince yalnız bırakmayan tüm dostlarımıza teşekkür ediyorum'' dedi.

Duruşmayı Almanya'dan gelen Uluslararası Af Örgütü temsilcisi Barbara Neppert de izledi. A.A.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler