YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dernek yeni bir dava açıyor
Dernek yeni bir dava açıyor
05 Mart 2010 20:02
Tüketici Hakları Derneği, Ankara Büyükşehir Belediyesinin toplu taşıma araçlarının sefer sayısının azaltılması ve hizmetin yavaşlatılması kararına karşı yürütmeyi durdurma talepli kısmi iptal davası açacak.

Dernek Genel Merkezinden yapılan yazılı açıklamada, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in, Ankara 2. İdare Mahkemesi'nin ulaşım zamlarının iptali kararını doğrudan uygulamak yerine sefer saysının azaltılması ve hizmetin yavaşlatılması yoluna gittiğini aktardı.

Sefer sayısının azaltılmasının, hizmetten yararlananların hakkını etkilediğine işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Bu durum, tüketiciyi cezalandıran yeni bir idari karardır. Derneğimiz vakit kaybetmeden 8 Mart 2010 tarihinde hayata geçirilecek kararın, transfer ücretinin bir binişlik ücrete çıkarılması ile sefer sayısının azaltılmasına ilişkin bölümünün iptali için kararın o kısmına karşı yürütmeyi durdurma talepli kısmi iptal davası açacaktır.

 Ankara Büyükşehir Belediyesinin hizmetin yavaşlatılması ve sefer sayısının azaltılması şeklindeki haksız kararı, 4077 sayılı yasanın 'hizmet sağlamada haklı bir sebep olmaksızın kaçınılamaz' şeklindeki amir hükmüne aykırı olduğu gibi kamu hizmetinin ihtiyaçlar ve hizmetin gereklerine göre yürütülmesi ilkesinin çiğnenmesi anlamına da gelmektedir. Büyükşehir Belediyesi, kendi inisiyatifiyle gerçekleştirdiği zam işlemlerinin sorumluluğunu, hukuki denetim yapan mahkemelerle tüketicilerin temsilcisi olan Tüketici Hakları Derneği'ne yüklemeye çalışmaktadır.'' AA
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler