YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Derin rütbe' soruşturması boyut değiştirdi
2009 - 2012 arasındaki Komiser Yardımcılığı sınavlarına ilişkin soruşturma boyut değiştirdi. Memur Suçları Bürosu 'görevsizlik' kararı verip dosyayı Anayasal Düzene Karşı Suçlar Bürosu'na iletti. 5 rütbeli polis şüpheli sıfatıyla ifade verecek.
'Derin rütbe' soruşturması boyut değiştirdi
16 Temmuz 2014 / 11:05 Güncelleme: 16 Temmuz 2014 / 11:09

Emniyet Genel Müdürlüğü Eğitim Dairesi'nin, 2009-2012 yıllarında gerçekleştirdiği komiser yardımcılığı sınavlarına ilişkin soruşturmada kritik gelişmeler yaşandı.

Tanık ifadeleri alınacak

Akşam gazetesinin haberine göre; Görevi kötüye kullanma, suiistimal, savsaklama ve mevzuata aykırı usulsüz işlem gibi 'memur suçu' kapsamında başlatılan soruşturma, savcılığın 'görevsizlik' kararının ardından 'örgüt' soruşturmasına dönüştü.

Haklarında soruşturma izni verilen 2'si daire başkanı, 3'ü emniyet müdürü rütbesindeki beş polisin, soruşturma çerçevesinde savcılığa çağrılarak 'şüpheli' sıfatıyla ifade vermeleri bekleniyor.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı kaynakları, soruşturmada şüphelilerin yanı sıra bazı tanıkların ifadelerine de başvurulacağını, yeni ifadeler ve deliller doğrultusunda soruşturmanın genişleyebileceğini belirttiler.

Soruşturma kapsamında, "Soruların bazı adaylara önceden dağıtılarak sınavı kazanmalarının sağlandığı ve bu yolla polis teşkilatı içinde devlet hiyerarşisinden farklı bir yapılanmanın oluşturulmak istendiği" iddiası, tüm yönleriyle araştırılacak.

İsimleri tek tek belirlenecek

Savcılığın mercek altına alacağı diğer konu ise "Sınavın Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılması yönündeki talimatın sümen altı edilerek Polis Akademesi'nde gerçekleştirilmesi" olacak.

Savcılık ayrıca, söz konusu sınavlarda aynı cevapları vererek, yüksek puanlarla sınavı kazanan isimlerin kimler olduğunu, sınavdan sonra hangi birimlerde görev yaptıklarını da incelenecek. 

...
 // Yahya RAMİ
Emniyette, yargıda ve diğer kurumların kilit noktalarına yuvalanmış paralel örgüt mensubu kamu görevlileri tespit edilince derhal pasif görevlere alınmalı bunlara hiç bir etkili görev verilmemelidir. Kendilerine bu durumda iken hiç bir görev yapmamalarına rağmen ödenecek maaş ta bu milletin başının gözünün sadakası olsun. Paralel örgüt mensuplarının bu millete katabilecekleri hiç bir fayda yoktur....
16 Temmuz 2014 Çarşamba 10:49
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler