YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Derin operasyonun arkasında onlar var!
Derin operasyonun arkasından İstanbul Adliyesi’ndeki ‘özel’ yapılanma çıktı.
Derin operasyonun arkasında onlar var!
30 Aralık 2013 / 23:52 Güncelleme: 30 Aralık 2013 / 23:54

Ergenekon ve MİT krizinde başrolde olan savcıların, operasyonu da perde arkasından yönettikleri öğrenildi.

Seçim ayarlı operasyonlarla birlikte Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’ndaki iç yapılanma da ortaya çıktı. Aralarında iki bakanın oğlunun da tutuklandığı ilk soruşturmayı açan savcı Celal Kara ile ikinci dalga soruşturmasını açan TMK savcısı Muammer Akkaş’ın ortak özelliği geçmişte kapatılan Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı’nda görev yapmaları. Savcıların basın açıklaması yapması yasakken Muammer Akkaş’ın böyle girişimde bulunması “Arkasında kim var?” sorusunu da akıllara getirdi.

MİT krizinde de başroldeler

Bir savcının tek başına böyle bir şeye karar vermesi ve kameraların karşına geçip mesleki kariyerini bitirecek girişimde bulunması, Türkiye tarihinde bir ilk. Savcı Akkaş’ın arkasında, kapatılan özel yetkili mahkemelerde birlikte görev yaptığı 4 ismin olduğu iddia ediliyor. Daha önce Ergenekon ve 7 Şubat’taki MİT krizinde Müsteşar Hakan Fidan’ın ifadeye çağırılması sürecinde görevde olan başsavcı vekillerinin operasyona arka plandan destek verdiği öğrenildi.

Basın açıklamasını hazırladılar

Bu isimlerin, operasyonun ilk ayağını da yöneten Başsavcı Vekilleri Zekeriya Öz, Fikret Seçen, Ercan Şafak ve Cihan Kansız olduğu öne sürülüyor. Savcı Akkaş’ın tepki çeken basın açıklamasını da yine bu ekibin desteğiyle hazırladığı ve yönlendirmesiyle dağıttığı iddialar arasında.

4 savcı da Ergenekon soruşturmalarını yürüttü

Tek ortak özellikleri ‘pasif’ görevleri

Başsavcı Vekili Fikret Seçen: İsmi ilk olarak Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayeti soruşturmasıyla duyuldu. Seçen, Savcı Selim Berna Altay ile birlikte cinayet soruşturmasını yürüttü. Daha sonra Savcı Zekeriya Öz’ün yürüttüğü Ergenekon soruşturmasında, Askeri Casusluk soruşturmasında görev aldı. Seçen, MİT krizi döneminde başsavcı vekili oldu.

Savcı Cihan Kansız: DHKP-C’ye yönelik soruşturmaları ve Öz’ün başsavcı vekili olmasının ardından Ergenekon soruşturmalarını yürüttü. Kansız daha sonra başsavcı vekili oldu.

Savcı Ercan Şafak: Beşiktaş’taki özel yetkili savcılıkta görevliydi. Şafak’ın ismi ilk olarak Ergenekon soruşturmasıyla duyuldu. Öz’le birlikte Ergenekon iddianamelerini hazırladı. Şafak, daha sonra Başsavcı Vekili olarak görevlendirildi.

Savcı Zekeriya Öz: İstanbul Ümraniye’de bir gecekonduda bulunan el bombalarıyla başlayan Ergenekon davasının soruşturmalarında görev yaptı. Daha sonra İstanbul Başsavcı Vekili olarak Çağlayan Adliyesi’nde görevlendirildi.

 

AKŞAM

00:28
 // MAZLUMUN AHI
Eğer ortada bir şuç varsa, birileri yetim hakkı yiyorsa ve başka birileri de bunu şantaj ve çıkar amacıyla bilip gizlemiş ve zamanı gelince açığa çıkarmışsa, Allah tümünü zelil, rezil ve rüsvay etsin....
31 Aralık 2013 00:28
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler