YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Der Spiegel bilgileri nasıl edindi?
Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın, Almanya, ABD ve İngiltere'nin skandal dinlemelerini belgelerle deşifre eden Alman Dergisi Der Spiegel için; " Bunları Der Spiegel’e gökten melekler mi söyledi?” dedi.
Der Spiegel bilgileri nasıl edindi?
02 Eylül 2014 / 03:10 Güncelleme: 02 Eylül 2014 / 04:06

24 TV'de Yasin Erçağlayan'ın sunduğu 'Moderatör Gece' programında Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın katıldı. Caşın Almanya, ABD ve İngiltere'nin Türkiye'yi dinlediği iddialarına önemli yorumlarda bulundu.

Mesut Hakkı Caşın, Almanya’nın Türkiye’yi dinlediği iddialarına “Almanya’nın birilerine mesaj verme” olduğu yorumunda bulundu. Caşın, bunları “Der Spiegel’e gökten melekler mi söyledi?” dedi.

"Burada Almanya'nnın birilerine mesaj vermesi var"

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonraki sürecin içerisinde Türkiye daima işçileriyle, ekonomisiyle Almanya’nın yanında olmuştur ve Almanya da bize önemli yatırımlarda bulunmuştur. Buradaki dinlemede aslında Türkiye üzerinden Almanya’nın birilerine mesaj vermesi var. Yani Der Spiegel nereden buldu, bunlar gökten melekler mi söyledi?

Enerjide hoşnut olmayan ülke: Almanya

Caşın, İngiltere’nin enerji kaynaklarını dinlediği iddialarına karşın; “İngiltere’nin bize karşı husumet taşıyacağını düşünmüyorum” dedi. Türkiye’nin enerjide İngiltere ile birçok ortaklığı bulunduğunu vurgulayan Caşın, bu durumundan hoşnut olmayan ülkenin Almanya olduğunu belirtti.

“Asıl mesele enerji konusunda. Enerji konusundaki İngiltere’nin bize husumet taşıyacağını ben düşünmüyorum. Çok önemli bir projenin Bakü-Ceyhan’ın ortağı. İkincisi; ABD buraya en fazla destek veren ülke ve TANAP’ın da işin ilginç tarafı İngiltere ortağı. Ama bundan bana göre hoşlanmayan Almanya var. Yani Almanya, Rusya’dan aldığı Kuzey gazıyla, Türkiye’nin İran ve Irak’tan, belki de İsrail’den alacağımız gazdan pek memnun değil. Dolayısıyla Almanya Türkiye’nin gidişatından memnun değil. Bana göre asıl mesele Almanya’yla Amerika arasında bir mücadele var ve bu bilgileri de ABD istihbaratına sorması lazım, bize değil.”

Ne yapmamız gerekiyor?

“Bu istihbarat birimlerinin Sayın Genelkurmay Başkanı Başbuğ paşayı dinlediklerini düşünecek olursak, Sayın Başbakan’ımızı daha önce dinlediklerini düşünecek olursak, demek içeride de bunların uzantıları var.
Başka bir şey daha var. Bizim yazılımları yapmamız gerekiyor. Milli bilgisayarımızı, milli telefonumuzu yapmamız gerekiyor. Milli uydumuzu yaptık. Burada milli yazılımları yapacak mühendis ve bilim adamlarımızı, üniversitelerimize de AR-GE’de çok daha fazla pay ayırmamız gerekiyor. Kimseye kızmaya hakkımız yok. Bizim o zaman daha iyisini yapmamız gerekiyor.”

Bunu hatırlattıkları için Almanlara teşekkür ederiz"

“Burada siber terörle özellikle bizim kritik altyapımız, yani; uçuş meydanları, kuleler, gemilerimiz bunların çok iyi korunması gerekiyor. Bir başka şey daha var; 1974 Kıbrıs Harekatı’nda kendi gemimizi vurduk. Yarın öbür gün bir savaşta böyle bir kazanın yaşanmaması için biz Almanlara teşekkür ederiz. Bize böyle bir şeyi hatırlattılar. Demek ki zafiyetimiz var.”

 

STARGAZETE.COM

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler