YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Der Spiegel: " ABD o şifreleri kırdı"
Alman der Spiegel Dergisi, ABD'nin Türk liderlerinin şifrelerini kırdığına dair belgeler yayınladı. Dergi ayrıca Ankara ve İstanbul'da olmak üzere iki dinleme ofisinin bulunduğunu da yazdı.
Der Spiegel: " ABD o şifreleri kırdı"
01 Eylül 2014 / 04:44 Güncelleme: 01 Eylül 2014 / 04:49

Spiegel Almanya’nın Türkiye’yi dinlediği haberinden sonra bu kez NSA'nın Türkiye belgelerini yayınladı. Ankara’ya 'müttefik ve hedef' diyen Washington NSA aracılığıyla Türk liderlerin bilgisayar şifrelerini kırdı.

Almanya'nın 2011’den beridir Türkiye’yi dinlediğini haber yapan Alman der Spiegel dergisi, bu kez ABD’nin Türkiye’yi izlediğine dair 2007 tarihinden başlayan NSA belgelerini yayınladı. Haberde sözü edilen NSA belgelerine göre ABD Türkiye’yi “Partner ve Hedef” ülke olarak tarif ediyor. Bir yandan PKK’yla mücadelede Türkiye’ye istihbarat yardımında bulunurken diğer yandan Türkiye’ye karşı yoğun istihbarat yürütüyor. NSA belgelerine göre ABD’nin Türkiye faaliyetleri şu şekilde yürütülüyor: Washington NSA’yı Türkiye’nin “liderlik hedeflerini” öğrenmek ve 18 kilit noktadaki faaliyetlerini izlemek için görevlendirmiş durumda.

Ankara ve İstanbul'da iki dinleme ofisi

NSA Ankara ve İstanbul’da “Özel İstihbarat Toplama” adıyla iki gizli dinleme ofisi bulunduruyor. “Ulusal İstihbarat Öncelikleri" (NIPF) adında raporlar hazırlanarak her 6 ayda bir ABD Başkanı’na sunuluyor. Bu raporlar söz konusu ülkenin ABD perspektifinden durumunu ortaya koyuyor. Nisan 2013’te Türkiye, ABD tarafından 19 ayrı alanda en sık istihbarat faaliyetiyle kuşatılan ülke olarak nitelendiriliyor. Belgelerde Türkiye Küba ve Venezuela sınıfında yer alıyor.

Öncelikli hedef büyüyen Türkiye

Belgelerde "Türkiye’nin liderlik hedefi”, üzerinde en çok durulan konu olarak görünüyor. Askeri güç, dış politika amaçları, enerji güvenliği gibi konular üçüncü derece önemli konular olarak izleniyor. 2006’da NSA geniş kapsamlı bir izleme operasyonu başlattı. Amaç Türk hükümet liderlerinin bilgisayarlarına sızmaktı. Operasyon 6 ay sürdü ve sonunda “takım” amacına ulaştı. Bir belgede “kilit şifre kırıldı” deniyor ve bilgi alınmaya başlanıyor. Belgede “Türk liderlerinin bilgisayar ağına sızma işi ilk kez başarıldı” deniyor.

Washington Elçiliği'ne 'barut' operasyonu

SpIegel'deki NSA belgelerine göre ABD, Washington’daki Türk büyükelçiliğini de kuşatmış durumda. 2010 tarihli belgede, ABD, Büyükelçiliği “barut” kodlu istihbarat programıyla izliyor. Aynı işi Türkiye’nin BM temsilcilerine de uygularken buna da “Blackhawk” adını veriyor. Elçilikteki dinlemeleri bilgisayarlardan elde edilen bir sistemle gerçekleştiriyor. NSA belgelerinde New York’taki Türk BM temsilciliği bilgisayalarına virüs bulaştırıldığından da söz ediliyor.  

İngiltere Babacan ve Şimşek'i dinledi

NSA belgelerine göre ABD, Türkiye üzerindeki istihbaratını “Beş göz” olarak nitelendirdiği İngiltere, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda ile paylaşıyor. Belgelere göre İngiltere’nin Türkiye üzerinde kendi istihbarat faaliyeti de var. GCHQ ajanları vasıtasıyla İngiltere Türkiye’de siyaset  ve enerji sektörü üzerinde izleme ve dinleme operasyonları yürütüyor. Ekim 2008 tarihli NSA belgesine göre İngiliz İstihbaratı, ajanlarını Türk Enerji Bakanlığı’na sızmaları için görevlendirdi. Aynı zamanda BOTAS, TPAO ve Çalık Enerji, İngiltere'nin hedefleri arasındaydı. Dönemin Enerji Bakanı Hilmi Güler de listede yer alıyordu. 2009'da G20 zirvesi için Londra'ya giden Ali Babacan ve Mehmet Şimşek'de ingiliz istihbaratı tarafından izlemeye alındı.

PKK ile mücadeleye destek

Der Spiegel’de yer alan NSA belgelerine göre Türkiye'nin ABD ile ortak izleme faaliyetlerinde bulunduğu da yazıldı. Buna göre, Amerikalılar Türkiye'ye PKK ile mücadelede bilgi sağladı. Der Spiegel bu bilgi akışının sayısız PKK yöneticisinin öldürülmesini ya da tutuklanmasını sağladığını belirtti. Türkiye'nin ise bunun karşılığında Rusya ve Ukrayna'ya yönelik bilgi verdiği yazıldı.

 

AKŞAM

dinlenme-DİNLE
 // cengiz
Türkiyede artık bütün avrupa ve ABD yi dinlemeli. bu işin tek çözüm yolu bu çaldılarsa kapımızı çalmalıyız kapılarını......... o zaman denge sağlanır hatta bizim terazi lehte ağır basar....
01 Eylül 2014 Pazartesi 09:25
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler