YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Depremzedeye yardım şoku
Van depreminden hemen sonra TV’lerde yardım sözü veren işadamları kayboldu. Kampanyalarla taahhüt edilen yardımların yarısı gelmezken, sözünde durmayanlar arasında ünlü işadamları da var...
Depremzedeye yardım şoku
19 Aralık 2011 / 08:21 Güncelleme: 19 Aralık 2011 / 08:23

Van’da yaşanan 7.2 şiddetindeki depremin ardından gerçekleşen ve Türkiye’nin önde gelen 19 televizyonunun ortak yayını ile destek verdiği yardım kampanyasında bağış sıkıntısı yaşanıyor. Kampanyaya katılarak bağışta bulunan bir çok iş adamı, taahhüt ettiği bağışları yerine getirmedi. Bazı iş adamları da taahhüt ettiği yardım tutarının altında bağışta bulundu. 19 yayının katılımıyla gerçekleşen ortak yayında yaklaşık 62 milyon liralık bağış yapılması taahhüt edilmişti. Verilen bilgiye göre taahhüt edilen yardım tutarının yarısı henüz gelmezken, yetkililer, bağış sözü  verdiği halde sözünü tutmayanlar arasında bazı ünlü iş adamlarının da olduğunu kaydettiler. Öte yandan vatandaşların ve yurt dışından yapılan yardımlar, iş adamlarının yaptığı yardımları solladı. 14 Aralık tarihi itibariyle Van depremi için açılan hesaplarda bugüne kadar toplam 234 milyon 400 bin liralık nakdi yardım toplandı. Başbakanlık bünyesinde açılan hesaplarda, 50 milyon doları Suudi Arabistan Krallığı’nın, 1 milyon doları da Mesut Barzani’nin olmak üzere toplam 153 milyon liralık bağış toplandı. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın hesaplarında ise 37 milyon 500 bin lira, Kızılay yardım hesaplarında da 43 milyon 900 bin liralık yardım sağlandı.

Cine-5’in parası borçlara gitti

TMSF’nin, 40.5 milyon dolara El Cezire Televizyonu’na sattığı Cine-5’ten elde edilen gelirlerin büyük kısmı kanalın borçlarına gitti. TMSF, Cine 5’in vergi ve SSK prim borçları için Maliye’ye ve SGK’ya 16.5 milyon lira, Al Baraka Türk’e olan kredi borçları için 3.2 milyon dolar ve 4.4 milyon lira, müzik birliklerine olan telif hakkı borçları için de 1.18 milyon dolar ödedi. Böylece Cine-5’in satışından elde edilen gelirden yaklaşık 28.8 milyon doları borçlara gitmiş oldu. TMSF kaynakları, Cine 5’in vergi ve prim borcunun 30 milyon liranın üzerinde olduğunu belirterek, vergi ve prim affı ile borcun 16.5 milyon liraya düştüğüne dikkat çektiler. 

Kendisi hakkında inceleme başlattı

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ın, eski adıyla Devlet Planlama Teşkilatı’nın hizmet binasında yaptırdığı 2 milyon liralık tadilat başına iş açtı. Dürüstlüğü ile bilinen Yılmaz, bazı muhalefet milletvekillerinin konuyu Meclis’e taşıması üzerine ilginç bir karar aldı. Yılmaz, Başbakanlık Teftiş Kurulu ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na yazılı başvuruda bulunarak, hakkında inceleme yapılmasını talep etti. Her iki kurumun da inceleme talebini değerlendirdiği belirtilirken, Yılmaz’ın inceleme sonucu hazırlanacak raporun sonucu ne olursa olsun kamuoyuna açıklamayı da taahhüt ettiği öğrenildi.

Kart aidatında ahlaksız teklif

Bankalar ile tüketiciler arasındaki kredi kartı aidatı savaşı tam gaz sürerken bazı bankaların, aidatlarla ilgili tüketicilere ‘harcamanızı artırın aidat almayalım’ teklifinde bulunmaya başladığı ortaya çıktı. Star’ın edindiği bilgiye göre son dönemde bankaların büyük kısmı, kredi kartı aidatlarını tüketicilerin kredi kartı harcamalarını artırmak için kullanmaya başladı. Yıllık 10 lira ile 100 lira arasında değişen aidatın iptal edilmesine isteyen tüketiciye, ‘aylık 300 veya 500 lira harcama taahhüdünde bulunursanız aidatınız iptal edilir’ deniliyor. Birçok tüketici de bankaların teklifini kabul ediyor. BDDK kaynakları ise bu yöntemin, kredi kartı harcamalarının artmasına neden olduğu görüşünü savunarak, konuyla ilgili yeni önlem alınmasının düşünüldüğünü bildirdiler. 

Reçete başına 12.5 lira alan aile hekimleri var

Sağlık harcamalarını frenlemek ve hizmet kalitesini artırmak için uygulamaya konulan aile hekimliği sisteminde, müfettişleri bile isyan ettiren usulsüzlükler tespit edildi. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) müfettişlerinin bazı şikayetler üzerine yaptıkları incelemelerde, eczacılardan reçete başına 12.5 lira ‘komisyon’ alan aile hekimleri olduğu belirlendi. Yine yapılan incelemelerde, çok sayıda aile hekiminin de ilaç şirketlerinden doğrudan veya dolaylı olarak maddi çıkar elde ettiği belirlendi. Örneğin, aile hekimleri tarafından karşılanması gereken, görevli, kira, elektrik ve su gibi giderlerin ilaç şirketleri tarafından karşılandığı saptandı. Ayrıca aile hekimlerinin ilaç şirketlerinden  araç, tatil gibi haksız menfaatler de temin ettikleri araştırmalar sonucu ortaya çıktı. Aile hekimleri ile ilgili usulsüzlükler, devletin ilaç giderlerinde rekor artışların yaşanması üzerine gündeme geldi. İlaç giderlerinin artışlarının nedenlerini araştıran SGK uzmanları, aile hekimleri tarafından çok sayıda reçete yazılmasının da ilaç giderlerinin artışında önemli rol oynadığını belirledi. SGK’nın kayıtlarına göre, 2011 yılının 10 aylık döneminde yazılan reçete sayısı 13.4 oranında artarak 221.4 milyondan 251 milyona yükseldi. Aynı dönemde ilaç harcamaları ise yüzde 5.3 oranında artarak 11.6 milyar liraya ulaştı. SGK yetkilileri, tüm aile hekimlerini suçlamanın doğru olmadığını da bildirdiler. (Star)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler