YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Depremzedeye fatura yalan çıktı
Depremzedeye fatura yalan çıktı
16 Nisan 2012 14:47
Depremzedeye yüksek elektrik faturası iddiasına ilişkin hükümetten açıklama.

Van'da toplam 29 bin 486 konteynerde barındırılan 175 bin 70 depremzedenin elektrik ve su faturalarının tamamen Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından ödendiği bildirildi.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'ın Basın Müşavirliği'nden yapılan yazılı açıklamada, bugün bazı gazetelerde yer alan ''Depremzedeye Yüksek Elektrik Faturası'' haberinin gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

Van merkez ve Erciş ilçesinde çadır kentlerdeki depremzedelerin tüm ihtiyaçlarıyla yemek, giyim, elektrik, su gibi giderlerinin tamamen ücretsiz karşılandığı, tüm vatandaşlara sıcak su, tuvalet ve duş imkanları, sosyal mekanlar, okul öncesi eğitim, sağlık, dini ve psikolojik destek hizmetlerin de sunulduğu vurgulanan açıklamada, ''Habere konu edilen Van merkezde kurulan 24 bin 14 konteynerde 147 bin 319, Van Erciş'te kurulan 5 bin 472 konteynerde 27 bin 751 olmak üzere, toplam 29 bin 486 konteynerde barındırılan 175 bin 70 depremzedenin elektrik ve su faturaları tamamen Başbakanlık AFAD tarafından ödenmektedir'' ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Yıkık, ağır ve orta hasarlı konutlarından dolayı hak sahibi vatandaşlarımız öncelikli olarak konteynerlere yerleştirilmiş olup, faturaları AFAD tarafından karşılanmaktadır.

Depremin olduğu ilk günden 31 Mart 2012 tarihine kadar olan süreçte çadır kent ve konteyner kentte yaşayan vatandaşlarımıza gönderilen 66 milyon lira tutarındaki elektrik faturası, Başbakanlık AFAD tarafından ödenmiştir. Bundan sonraki faturalar da yine AFAD tarafından ödenecektir.

Deprem sonrası TEDAŞ ve resmi ekiplerce mağduriyetleri tespit edilen ve evlerinin yanında çadır kurmak zorunda kalan depremzedelerin elektrik faturaları da 31 Aralık 2011'e kadar AFAD tarafından ödenmiştir. Bu tarihten sonra vatandaşlarımız konteyner kentlere yerleştirilmiş, kendi evlerinde kalan, evlerinin veya iş yerlerinin yanına ferdi olarak çadır kurarak elektrik kullanan vatandaşlarımızın faturaları çadırlara değil, kendi konutlarına gönderilmiştir ve faturaları kendileri tarafından ödenmektedir. Konut, iş yeri ve sanayi tesisleri için bugüne kadar TEDAŞ'ın gönderdiği elektrik faturası toplamı ise 23 milyon TL'dir.

Bugüne kadar Van için devletimiz tarafından yaklaşık 2 milyar TL tutarında nakit para harcanmış olup, köyler hariç yapımı süren 15 bin 323 kalıcı konut için ödenecek olan miktar ile birlikte bu rakam 3,5 milyar TL'yi bulmaktadır.'' AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler