YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Depremzedeler evlerine dönüyor
Depremzedeler evlerine dönüyor
08 Nisan 2012 09:58
Depremzedeler evlerine dönüyor
Van'da 6 ay önce yaşanan iki depremden sonra Türkiye'nin farklı illerine göç eden depremzedeler memleketlerine dönmeye başladı.

Hava sıcaklarının artmasıyla birlikte çok sayıda aile biletini aldı. Bunlar arasında ağırlıklı olarak okula giden çocuğu olmayan aileler yer alıyor. Depremzedelerin yoğun olarak göç ettiği Sarıyer'deki sosyal tesislerde kalan 10'dan fazla aile ile İstanbul- Ataşehir'deki öğretmenevinde kalan 45 aileden 10'u Van'a ulaştı. Ağırlandıkları süre içinde her türlü ihtiyaçları karşılanan aileler, gösterilen misafirperverlikten memnun. Dün öğle saatlerinde Van'a doğru yola çıkan Kasım Şavran ve ailesi, ilk iş olarak hasara uğrayan evlerini onarmayı planlıyor.

-"Depremden korkmuş olsak da İstanbul'a asıl geliş sebebimiz kış şartlarının ağırlığı." diyen Kasım Şavran, kendilerini uğurlamaya kadar gelen öğretmenevi yöneticilerinin gösterdiği ilginin acılarını biraz olsun hafiflettiğini anlatıyor. Dönüş hazırlığı yapan Ayfer Bozkurt da minnettarlığını, "Bize yardımcı olan herkese her namazın ardından dua ediyorum." sözleriyle ifade ediyor. Çocukları okula devam eden depremzedeler ise haziran ayı gibi memleketlerinde olmayı planlıyor.

23 Ekim ve 9 Kasım'da meydana gelen depremin ardından binlerce Vanlı aile Ankara, Antalya, Konya, İstanbul gibi çeşitli şehirlere getirilerek misafir edildi. Ailelerin bir kısmı belediyelerin sosyal tesislerinde, bir kısmı öğretmenevlerinde, bir kısmı ise gönüllü ailelerin evlerinde ağırlandı. İstanbul İl Özel İdaresi'nden alınan bilgiye göre sadece valilik tarafından İstanbul'a getirilen depremzede sayısı 3 bin 500. Kendi imkânlarıyla göç edenlerin ise bu rakamın çok üzerinde olduğu belirtiliyor. Depremzedeler her ne kadar kendilerine gösterilen ilgiden memnun da olsalar dönüş planlarını yapmış durumda. Bazıları Van'a dönüp iş bulduktan ve hasarlı evlerini onardıktan sonra ailelerini yanına alıyor, bazıları ise bir an evvel dönüp iş bularak yeniden düzenlerini kurmayı düşünüyor. Valilik tarafından getirilen ve dönüş tarihleri netleşen ailelerin biletlerini yine valilik temin ediyor. Otobüs firmaları, nisan başından itibaren Van'a dönüşlerin arttığını belirtiyor.

Dönüş planlarını netleştiren Ayfer Bozkurt ve ailesi, ikinci depremin ardından İstanbul'a gelmiş. Evleri tamamen yıkılmamış ama deprem korkusu aileyi göçe zorlamış. Memleketine duyduğu özlemi sayfalara döken Bozkurt, gözyaşları içinde, "Evime döndüğümde eşyalarımla konuşacağım, onlara yazdıklarımı okuyacağım." diyor. Sarıyer'deki sosyal tesislerde misafir edilen Bozkurt ailesi, önümüzdeki günlerde Van'ın yolunu tutacak. Aynı evin iki gelini olan Feride ve Neslihan Başak, bir an evvel Van'a dönüp orta hasarlı evlerini onarmanın hayalini kuruyor.

İstanbul gülünü Van'daki bahçesine dikecek

Van'da yeni bir hayata başlamak için dönüş yapanlardan Kasım Şavran ve ailesi, ilk iş olarak hasara uğrayan evlerini onarmayı planlıyor. Aile, ikinci depremden 10 gün sonra İstanbul'a gelmiş. İstanbul'da Zübeyde Hanım Öğretmenevi'nde ağırlanan aile, kendilerine gösterilen ilgiden son derece memnun. Kendilerini uğurlamaya gelen öğretmenevi yöneticilerinin alakalarının, yaşadıkları zorlukları unutmalarında etkili olduğunu anlatıyorlar. İstanbul'da kurdukları dostlukları sürdüreceklerini belirten Fatma Şavran, burada geçirdikleri güzel günleri hatırlatması için öğretmenevi yakınlarındaki güllerden satın almış ve bunu Van'daki evinin bahçesine dikeceğini söylüyor. (zAMAN)

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler