YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Depremden nasıl sağ çıktı?
4 gün boyunca ayakkabılarını yastık yapıp, hortumla nefes alan Ferhat'ın yağmur suyu içerek hayatta kaldığı ortaya çıktı. Tedavisi süren Ferhat'ın sağlık durumu iyi...
Depremden nasıl sağ çıktı?
29 Ekim 2011 / 08:06 Güncelleme: 29 Ekim 2011 / 08:09

Erciş İlçesi Van Yolu Caddesi'ndeki Sevgi Apartmanı'nın enkazında, dün gece herkesi sevindiren bir gelişme daha yaşandı. Depremden 108 saat sonra sağ kurtarılan 13 yaşındaki Ferhat Tokay'ın Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki tedavisi sürüyor.

Sevgi Apartmanı'nın zemin katında bulunan bir ayakkabı satış mağazasında çalışan Tokay'ın arkadaşıyla birlikte cumartesi gecesi mağazada kaldığı öğrenildi. Van Sağlık Müdür Yardımcısı Hamit Karataş, bir kolonun dibinde 4 gün boyunca sesini duyurmaya çalışan Tokay'ın, yağmur sularıyla beslendiğini aktardı. Ferhat Tokay'a, ilk ulaşan Şanlıurfa İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü Arama Kurtarma Birimi'nden Bekir Sıtkı Gider oldu. Ferhat'ın kendilerini arkadaşı zannederek ses vermesiyle fark ettiklerini belirten Gider, yaklaşık 2 saatlik bir çalışmadan sonra çocuğun enkazdan çıkarıldığını söyledi.

İLK SÖZÜ: AÇIM, BENİ ÇIKARIN

Ferhat'in ilk sözlerinin "açım, beni buradan çıkarın" olduğunu anlatan Gider, şunları kaydetti: 'Gece geç saatlerde çalışırken, bizi arkadaşı zannederek konuşunca canlı olduğunu anladık. Kısa bir çalışma sonunda açtığımız bir pencereden ulaştığımızda Tokay, dizüstü bir durumdaydı. O sırada moral seviyesini yüksek tutmak için şaka yaptık, bir yemek borçlandık. Aç olduğunu söylediği için. Azerbaycan ve Afyonkarahisar ekipleriyle yaklaşık 2 saat çalışmadan sonra kurtardık."

YAKINLARINI SEVİNCE BOĞDU

Enkazdan 100 saat sonra çıkarılan İmdat Padak ile aynı odada tedavisi sürdürülen Ferhat'ın 4 gün boyunca ayakkabılarını yastık yapıp, hortumla nefes aldığı, yağmur suyunu içerek hayatta kaldığı öğrenildi. Ferhat Tokay'ın yakınları da hastane önünde sevinç gözyaşları döktü. Oğlunun binanın zemin katında kolonların arasında kaldığını söyleyen Sefer Tokay, Ferhat'ın ayakkabılarını yastık yaptığını, bulduğu bir hortumla da nefes almaya devam ettiğini anlattı.

AYNI ODADA KALIYORLAR

Erciş'te, biri enkazdan 100 saat diğeri ise 108 saat sonra çıkartılan Ferhat ve İmdat, tedavi gördükleri hastanenin odasında kader birliği yaparak hayatta kalmanın sevincini yaşıyorlar. Ferhat, enkazda fazla telaş yapmadığını, umudunu kaybetmediğini ve sürekli dua ettiğini söyledi. Birbirleriyle şakalaşmayı da ihmal etmeyen iki arkadaştan İmdat Padak ise 'Gerçekten çok zor bir şeydi. İnancım vardı. Allah büyüktür, her şeyde bir hayır vardır dedim. Yağmur suyu ile hayatta kaldım. Kurtarma ekiplerini görünce çok sevindim' dedi.

 

EKER'İN TALİMATIYLA

Önceki gün Erciş'te incelemelerde bulunan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'e bir vatandaş, "Akrabalarım enkaz altında, çalışmalar durduruldu. Yardım edin" diyerek gözyaşı döktü. Eker'in talimatı ile başlayan çalışmalar 10 saat sonra sonuç verdi ve Ferhat kurtarıldı. (Yeni Şafak)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler