YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Depremde ölü sayısı 10 kişi düştü
Kovancılar Kaymakamı Selçuk Aslan, Elazığ'daki 6.0 büyüklüğündeki depremde ölenlerin kesin sayısının 41 olduğunu söyledi. Elazığ Valiliği de, sayıyı doğruladı.
Depremde ölü sayısı 10 kişi düştü
11 Mart 2010 / 07:10 Güncelleme: 11 Mart 2010 / 07:13

Elazığ depreminde ölenlerin sayısının 41 olduğu ortaya çıktı. Daha önce 51 olarak açıklanan ölü sayısını bugün Kovancılar Kaymakamı Selçuk Aslan, 41 olarak belirtti.

Aslan, yaptığı açıklamada "Ölü sayısındaki karışılık, ölenlerin kimliklerinin nüfustaki isimleri farklı, köydeki halk arasındaki isimleri farklı olduğundan kaynaklandı. Ancak yapılan çalışmalar sonunda ölü bir kişi iki kez sayılmış. 10 kişinin eksik çıkması bizi bir nebzede olsa sevindirdi. Bu konuda ayrıntılı açıklamayı valilik yapacak" dedi.

Valilikte sayıyı 41 olarak açıkladı
Daha sonra Elazığ Valiliği de, Karakoçan ilçesi Başyurt beldesinde meydana gelen depremde ölenlerin sayısının 41 olduğunu açıkladı.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, deprem sonrası, enkaz altında kalarak hayatını kaybeden vatandaşların isimlerinin muhtarlıklardan alındığı veya vefat edenlerin yakınlarıyla görüşülerek belirlendiği bildirildi.

İsimler kriz merkezinde birleştirilerek kamuoyuna 51 kişinin vefat ettiğinin duyurulduğu hatırlatılan açıklamada, sonraki süreçte cumhuriyet savcılığınca hazırlanan ölü muayene raporunda 41 kişiye ait ceset tespit edildiği belirtildi.

9 ismin resmi nikah yapılmayan veya muhtarların ve vefat eden kişilerin yakınlarının verdiği resmi kayıtlarda bulunmayan isimler olduğu, vefat eden 1 vatandaşın ismini değiştirdiği ifade edilen açıklamada, bu nedenle 10 ismin mükerrer kaydedildiğinin anlaşıldığı kaydedildi.

Ölenlerin isimleri ve köyleri
Açıklamaya göre, depremde ölenlerin isimleri ve köyleri şöyle:

“Okçular köyünde Davut Yüksel (69), Kibar Yüksel (65), Medine Akdağ (18), Nurettin Çimen (55), İzzet Çimen (75), Gönül Yıldız (13), Zilan Yıldız (3), Tobay Yıldız (12), Nermin Yıldız (15), Kader Yıldız (16), Gülten Polat (35), Netice Polat (24), Muhammed Emin Polat (2), Hatice Kılıç (20), Ayten Çiçek (28), Emrah Çiçek (3), Yeter Nalçacı (26), Emrullah Nalçacı (3) ve Yusuf Nalçacı (5);Kayalık köyünde Hüseyin Ersöz (27), Hanım Yıldız (26) ve Safiye Aydın (80); Yukarı Demirci köyünde Osman Yıldırım (65), Firince Yıldırım (50), Gülşah Yıldırım (25), Gülnaz Yıldırım (35), Gülsüm Yıldırım (6), Yusuf Yıldırım (9), Zeliha Yıldırım (3), Yunus Yıldırım (15), Hülya Yıldırım (9), Özlem Demirtaş (20), Kibar Demirtaş (15), Fuat Demirtaş (12) ve Fatih Demirtaş (11); Yukarı Kanatlı köyünde Özcan Cirit (30), Murat Cirit (10) ve Nazlı Cirit (7); Göçmezler köyünde Fikri Özdoğan (65), Berivan Özdoğan (64) ve Muhammed Özdoğan (12).”

Erdoğan: Bana öyle bir rakam gelmedi
Türkiye-Kore İş Forumu'nun ardından basın mensuplarının sorularını cevaplayan Erdoğan "51 konusu gerek valilik, gerek ilgili bakanlıkların ortaklaşa tespiti neticesindedir. Bana 41 diye bir rakam gelmiş değil. Yarın da deprem bölgesine gideceğim. Yerinde incelemeler yapacağım. Bu çalışmaları yapıp, oradaki yaraları bir an önce saralım, bir an önce orada yeni bir kentsel dönüşüm uygulamasını gerçekleştirelim istiyoruz" dedi.

Erdoğan, taş atan çocuklara ilişkin sorular üzerine, "Bu konuda Adalet Bakanım parlamentoda grubu olan partileri ziyaret ediyor. Bu ziyaret neticesinde de adımımızı süratle atıp bu işi parlamentodan süratle geçirelim istiyoruz" şeklinde konuştu. (ekolay) 
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler